Черно море – Порт Варна озори шампиона, но вече губи с 0:2 в полуфиналната серия

10.05.2014 / 20:41 0

Баскетболистите на Черно море Порт Варна показаха характер и затрудниха максимално Лукойл Академик, но не успяха да се преборят с шампионите във втория мач от полуфиналната серия, съобщи sportal.bg.

В столичната зала "Универсиада" гостите от Варна на няколко пъти заличаваха двуцифрения аванс на "студентите", но в крайна сметка отстъпиха с пет точки разлика - 92:97 (23:25, 18:26, 22:19, 29:27) Така тимът на Сашо Везенков се нуждае от една победа, за да се класира на финал за поредна година, след като вече води с 2:0 успеха. Серията се мести във Варна във вторник.

"Студентите" бяха по-активният отбор в първите минути на втората част и авансът им нарасна до 37:28 след добро включване на Чавдар Костов от пейката. В последствие гостите на няколко пъти намаляваха разликата, но не успяваха да настигнат съперника, а Аландо Тъкър вкара тройка със сирената на полувремето, която даде на Лукойл Академик преднина от 51:41.

Разликата нарасна до 14 точки - 55:41, но варненци отново съумяха да свалят изоставането си до по-малко от 10 точки. Тресач и Стаменкович заиграха далеч по-добре отколкото през първото полувреме и доближиха своя тим на 4 точки - 63:59 по-малко от три минути преди края на частта. Пламен Алексиев заличи всичко хубаво, свършено от съотборниците си с изключително необмислено неспортсменско нарушение при оставащи 3 секунди, а след това Лукойл отново дръпна със 70:63.

Баскетболистите на Денислав Коцев дадоха всичко от себе си в заключителните 10 минути и след три последователни тройки - две на Пламен Алексиев и една на Асен Великов направиха разликата 83:78. Лалич отговори с 5 поредни точки за 88:78, но варненският отбор отново показа характер и съкрати пасива си до 93:89, след като Пупович вкара минута преди сирената. Костов пропусна отворена стрелба от тройката 47 секунди преди края, а Стаменкович вкара само веднъж от наказателната линия за 93:90. Лукойл не позволи на съперника да постигне обрат и триумфира с 97:92 Аландо Тъкър бе най-резултатен за Лукойл Академик с 24 точки, към които добави 8 борби. Юре Лалич прибави 20 точки, а Чавдар Костов изигра силен мач с 14 точки. Божидар Аврамов записа "дабъл-дабъл" от 11 точки и 10 асистенции. За варненци Асен Великов реализира 20 точки, Симеон Илиев - 16, докато Милян Пупович и Джордже Тресач останаха с по 14 точки.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА 97:92 (25:23, 26:18, 19:22, 27:29)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Кристофър Дън, Антъни Уийдън, Аландо Тъкър, Веселин Веселинов, Юре Лалич

ЧЕРНО МОРЕ - ПОРТ ВАРНА: Асен Великов, Джордже Тресач, Педжа Стаменкович, Симеон Илиев, Милян Пупович