Четене на 1 имейл в роуминг - под 50 ст.
Самуил Огнянов; 24 часа
Ползването на мобилен интернет в чужбина вече не е страшилище, което ще напомпа сметка за телефон. От 1 юли цените в ЕС паднаха с над 20%. Като най-значимо е намалението при трафика на данни, където цените са смъкнати с над 55%. Така от началото на месеца 1 мегабайт вече струва под 50 ст.
Това означава, че четенето на един имейл няма да надвиши тази сума. За нея дори
може да бъдат прегледани още няколко съобщения,
стига към тях да няма прикачени файлове с допълнителна информация или снимки. Ако са само текстове, то обемът им рядко надвишава 300-400 килобайта. Имайте предвид, че в роуминг смартфоните не работят в т.нар. фонов режим. Това означава, че щом отворите електронната си поща, апаратът ще издърпа всички входящи съобщения в нея и трафикът да се окаже по-голям от 1 мегабайт.
Ако искате да прегледате профила си във фейсбук, ще платите около левче, тъй като 1 мегабайт не е достатъчен. Но ще ви стигне, ако ползвате само месинджър или туитър или за изпращане на селфи. Но снимката трябва да е с малка резолюция. 1 мегабайт е достатъчен и за няколко електронни разплащания или да прочетете най-големия новинарски сайт 24chasa.bg,
Ако ще преглеждате сайтове, докато сте в роуминг, е добре да правите това през мобилните им версии. Стандартните дърпат 10 пъти повече данни.
Цената от под 50 ст. на мегабайт обаче важи само за територията на Европейския съюз. Ако сте в държава извън ЕС, то тогава тарифата за мобил интернет, е между 10 и 15 лева за мегабайт.
За да сте сигурни, че няма да платите нищо извънредно, най-добре е да изключите мобилния интернет и
да оставите само ползването на Wi-Fi мрежи
Това става от настройките на телефона. Ако все пак искате да имате достъп до световната мрежа, то тогава изключете опциите за синхронизация и ъпдейти. Голяма част от смартфоните го правят автоматично, което трупа трафик.
От юли максималната цена на изходящо повикване в ЕС стана 0,445 лева за минута, а входящо е 0,117 лв. Изпращането на SMS се таксува по 14 ст.
Новите тарифи показват, че входящо обаждане от 1 минута е по-изгодно от изпращането на SMS. Така че, ако планирате пътуване в Европа, е по-добре да ви търсят, отколкото вие да изпратите съобщение. Позвъняване към страна извън ЕС обаче е скъпо - най-ниската цена на минута е 6 лв., показва справка в тарифите на операторите.
Извън стандартната тарифа операторите предлагат и още куп оферти за роуминг. (Виж таблицата)
Единствено “Виваком” има една тарифа
От оператора обясниха, че това е направено с цел да се улеснят абонатите на телекома. Така те по-лесно можели да се ориентират колко и за какво плащат и да не тарифния си план според страната, в която ще пътуват.
“Виваком” предлага и различни добавки, които може да бъдат прикачени към основната тарифа и разходите да се оптимизират в зависимост от потреблението.
Брюксел ще го маха от края на 2015 г.
Роумингът да отпадне изцяло от 2015 г., предвижда графикът на Брюксел. Предложението вече бе гласувано от Европейския парламент, остава да бъде одобрено от Съвета на министрите.
Ако то влезе в сила, ще означава, че разговорите от края на следващата година ще се таксуват според тарифния план, който ползва абоната, независимо в коя държава от ЕС се намира.
Мотивите на Брюксел са, че премахването на роуминга ще насърчи конкуренцията между операторите и ще позволи на хората да използват попълноценно телефоните си.
Наскоро проучване на Европейската комисия показа, че в резултат на регулацията цените в роуминг са намалели между 80 и 90%.
Въпреки това социологочиеско проучване показало, че 28% от пътуващите в ЕС продължават да изключват телефоните си, когато отиват в друга страна, за да не се увеличи сметката им.