Чисто море на офицерския плаж? Въпрос на желание от институциите

17.09.2014 / 12:14 3

Веселин Златков

Състоянието на морската вода на офицерския плаж се превърна в основна тема на туристическото лято във Варна. В едни от най-натоварените с туристи седмици хората, които избраха да се къпят на това място, го направиха на собствен риск. Изследванията през няколко дена показваха едно и също – в морето край тази част на варненския бряг има зарази, които идват от замърсяване и са опасни за хората.

Мръсотията на офицерския плаж идва от шокъровия канал. След като той се превърна в кален водопад при дъждовното бедствие през юни, отново се заговори за някакво по-сериозно решение, което да го направи по-безопасен за плажа. Идея какво трябва да се направи има. Желание да се реализира това, което от години е необходимо, засега не е проявила нито една от институциите с отношение към проблема.

Решението, с което шокъровият канал вече няма да замърсява морето при офицерския плаж, е водите от него да се отведат на 300-400 метра. Не става въпрос за „дълбоководно заустване“, каквото сега се използва за отвеждането на отпадните води на Златни пясъци. „Ако това решение се приложи, водите от канала ще отиват зад буните. Това е решение, което ще помогне морето само да се пречисти. В момента те остават в района на офицерски плаж, където има много малък водообмен заради едното разклонение на буната. Така те остават в това малко заливче и пречистването им става бавно“, обясни Андрей Василев, представител на концесионерите на градския плаж на Варна и общински съветник.

По негови думи, всички институции – Община, Областна администрация, РИОСВ, Басейнова  дирекция и т.н., са съгласни, че тази идея е приложима и с нея офицерският плаж вече няма да се затваря заради замърсени води. Василев обясни също, че шокъровият канал като цяло не замърсява морето постоянно. Това става на „залпове“, главно след порой, когато се сместват дъждовни и канализационни води и се изливат в морето. В самия канал няма незаконни зауствания на отпадъчни води, това е показал поредният му оглед. По тази причина не е необходимо дълбоководно заустване на самия канал на два километра в морето. Достатъчно е само водите от него да влизат малко по-навътре в залива, а не да остават около буните.

Ново устие на шокъровия канал може да се изгради до месеци

Засега нито една от институциите не проявява инициатива да се захване с проектирането на това решение, признава с разочарование Андрей Василев. Той обаче не губи напълно надежда и смята да инициира междуведомствена работна група, която да задвижи работата по проекта. „Не става въпрос за тласкатели, за някакви сложни съоръжения. Ако се започне работа през октомври, до следващото лято новото устие на шокъровия канал навътре в морето може да е готово до следващото лято и офицерският плаж да се ползва без притеснения“, коментира представителят на концесионерите.

Василев не е особен оптимист, че парите в общинския бюджет за 2014-а, които са предназначени за проектиране на решение за пречистване на водите на канала, ще бъдат използвани по предназначение. „Тези 60 хил. лв. вероятно ще останат като преходни при актуализацията на бюджета, вероятно за пореден път ще бъдат прехвърлени“, коментира общинският съветник.

 

Разрушенията след юнския порой си стоят неоправени

В момента устието на шокъровия канал се състои от няколко бетонни плочи, които са опасно наклонени и при по-буйно нахлуване на дъждовни води могат да паднат. Разрушенията от пороя през юни си стоят както след бедствието. Никой не се е захванал още и с възстановяването на металните стълби, които свързваха крайбрежната алея и Морската градина покрай каскадата на канала.

Кога ще започне възстановяването на тези обекти, е трудно да се прогнозира. Според Андрей Василев община Варна чака сериозни средства от ЕС, с които да продължи ремонтирането  на увредената от водното бедствие инфраструктура. Общинският съветник обаче припомня, че част от средствата от концесионната такса за плажа трябва да бъдат насочени към инфраструктурата на туризма, тоест в обекти като шокъровия канал. В община Варна обаче имат малко по-различно виждане за същото понятие. Тяхното виждане е, че част от туристическата инфраструктура е ремонтираният това лято бул. „Цар Освободител“, защото единият му край е Морската градина, респективно – варненският плаж.

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама