Д-р Радослав Минков, управител на АГ болница: Зад добрите резултати и доволните пациенти стои трудът на целия екип

28.10.2013 / 11:17 0

 Юлия Георгиева

Визитка

Д-р Радослав Минков като управител на варненската АГ болница е пример за един от най-успешните здравни мениджъри не само в условията на тежка финансова криза, но и при една недообмислена и продължаваща години наред здравна реформа с лош резултат.

Печели поста си управител на АГ болница след конкурс през 2010 г.  За период от 3 години успява да изчисти името на здравното заведение и да го направи притегателен център за много от пациентките в Североизточна България. За краткото време на своето управление успява значително да подобри битовите условия за пациентите и печели най-добрата в историята на болницата акредитация, която е с оценка „отличен“, за срок от 5 години.

 

- Д-р Минков, с кои постижения като управител на АГ болница се гордеете най-много?

- Постиженията са на целия екип на болницата. В медицината не е възможно някой да направи каквото и да било, ако е сам. Когато дойдох в болницата преди 3 години, имахме по-малко от 500 преминали пациенти на месец, а сега стигаме 600. Това е най-точната атестация за това, че болницата е по-търсена отпреди, въпреки че броят на ражданията в града и областта през годините не е нараснал. Това автоматично означава, че при нас се предлагат по-качествени услуги и е налице по-добро отношение към пациентите. Много ми е приятно, че все по-често пациентите споделят на изписване, че не са очаквали в българска болница да получат толкова добро отношение от страна на персонала. Това е изключително висока оценка на фона на тежкото финансово състояние през последните години в областта на здравеопазването. Другото важно постижение на целия колектив е увеличението на заплатите. За последните 2 години увеличихме дохода на средния и висшия медицински персонал с над 100 лева, което не се бе случвало отдавна. Възможността за това не идва наготово, а е резултат от работа на служителите. По-добрата им работа води по-голям брой пациенти и съответно повече доходи. Разбира се, помагат и допълнителните платени услуги, въпреки че цените им са най-ниските в града в сравнение с други болници.

- Какво е финансовото състояние на болницата в момента?

- Финансовото състояние на болницата е много по-добро в сравнение с преди 3 години, просрочени задължения нямаме. Паралелно с това за тези години бяха извършени редица ремонти и подобрихме битовите условия за пациентите, които, всеки знае, в миналото бяха твърде неприятни. Надявам се, че до 2 години цялата болница ще придобие нов облик.

- Как успявате с всичко – ремонти, апаратура, доволен екип и пациенти, след като касата реално не е вдигнала цената на клиничните пътеки през последните 3 години?

- За апаратура сме заделяли средства, но не малко са ни помагали и дарителите. До началото на тази година успявахме с всичко, но сега ситуацията е друга, тъй като през 2013 г. работим по миналогодишни цени на клиничните пътеки. До началото на т.г. повечето преминали пациенти през болницата генерираха все пак някаква печалба и ние успявахме да заделяме за подобрения, но в момента дори и два пъти повече пациенти да преминат, ние няма как да спечелим. Затова се надявам, че новият здравен министър д-р Таня Андреева ще успее да помогне за по-справедливото финансиране на майчиното здравеопазване. В момента парите, които получаваме от здравната каса, са равностойни на разходите ни само за заплати на персонала. Всичко останало – лекарства, консумативи, ток, вода, телефон - се покриват от парите, които ни остават от различните платени услуги.

- Пълни ли са ВИП стаите, достатъчно търсени ли са платените екстри, които предлагате?

- Не, невинаги са пълни. Всеки търси допълнителен комфорт, но не всеки може да си го позволи, въпреки че цените при нас са най-ниски, за да може да бъдат достъпни за повече хора. Примерно изборът на екип е с най-ниска цена във Варна и два пъти по-евтина от София. Според мен болниците би трябвало да получават достатъчно по здравна каса, за да може пациентите да не доплащат за нищо, но да получават оптимално добри условия и услуги. За съжаление в българските условия изборът на екип е необходимо зло, защото има реално недофинансиране на такива важни дейности като цезарово сечение и раждане. В сравнение с Европа финансирането по каса е 10-15 пъти по-ниско, а изискванията за качество са същите. Едно секцио би следвало да се плаща по НЗОК поне 1000 лева. Ако това се случи, пациентът няма да доплаща за избор на екип. Личното ми мнение е, че трябва да се мисли в посока в България да се задържат добрите лекари. Така в болниците ни ще работят добри лекари и ако една жена отиде да ражда в болница, където има 10 гинеколози, да е сигурна, че при когото и да попадне, ще бъде добре обслужена, и то без да си плаща. Пък и това доплащане не е честно спрямо самите пациенти – тези, които могат, си плащат, а останалите да умират ли?

- Какво трябва да се случи в АГ болницата през следващите няколко години?

- На първо място трябва да се довършат ремонтите в отделенията, най-вече в операционните и родилните зали, да бъдат направени някои разширения, да се постави пациентски асансьор. Естествено, от апаратура винаги има нужда. Цялостното саниране на болницата е основен приоритет, тъй като  сградата е вече на 40 години. Бих искал болницата освен в основен център по родилна помощ и неонатология в цяла Североизточна България да се превърне и в основен център по оперативна гинекология и минимално инвазивна ендоскопска хирургия. Надявам се това да се случи с усилията на целия колектив.

- Как стои въпросът с недостига на акушерки?

- Липсата на достатъчно акушерки е проблем, който стана много сериозен през 2012-2013 г. А те не достигат, защото предпочитат да работят в зъболекарски кабинети или в частни клиники заради по-високото заплащане. Имаме много такива случаи – обучени акушерки от неонатологията си заминаха.

- Болницата е и част от учебната база на Медицинския университет – няма ли желание на младите да останат при вас на работа?

- Младите имат желание да учат медицина, но не и да останат да работят при нас, въпреки че тази година получихме отлична акредитационна оценка за срок от 5 години. Всичко е заради парите. Решението не е в това лекарите и акушерките да бягат. Вярвам, че има решение за българското здравеопазване – с едно по-оптимизирано управление, с по-добър контрол от страна на НЗОК. Трябва първо да се направи справедливо разпределение на бюджета и да се стимулират болниците, които въпреки трудностите показват добри резултати, какъвто е случаят с АГ болницата.

- Развива ли здравната политика на страната креативното мислене у лекарите?

- Един нормален лекар от нормална европейска страна не може да работи при нашите условия. Той би отказал да работи при нас не защото няма да се справи, а защото не би имал смелостта да гарантира успешния изход от лечението на който и да е пациент, ако разполага със средствата, апаратурата и лекарствата на българските болници. Нещо, което ние сме длъжни да го правим и се справяме, което за мен е голямо геройство от страна на лекарите в АГ болницата. Аз дори не мога да си обясня как успяваме да се справим понякога. Със сигурност успехът се крие в големите компромиси с нашите заплати, но и с пациентите на базата на по-евтина апаратура, консумативи и лекарства, което е най-страшното, защото отстъпки с човешкия живот и здраве не може да има. 

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама