Д-р Уалид алармира: Зачестяват случаите на гроздовидна бременност

23.11.2015 / 11:58 0

Случаите на гроздовидна бременност, която по принцип е рядка – от 1 на 1000 до около 1 на 3000, зачестяват. За това алармира един от най-известните варненски акушер-гинеколози д-р Уалид Хамад. „Само от началото на годината в нашия медицински център сме диагностицирали четири подобни случая. Общото между пациентките е, че са на около 30-годишна възраст“, коментира д-р Уалид.

Мола хидатидоза (гроздовидната бременност) бива частична и пълна. Тя представлява патологична промяна на плодното яйце с хидропична дегенерация на стромата на хорионните въси. Хорионните въси образуват гроздовидна маса от мехурчета с воднисто, различно по степен разрастване на хорионния епител.

Симптомите наподобяват бременност. Цикълът на жената спира, тестът за бременност е положителен. Появяват се сутрешно гадене, промяна във вкусовите възприятия, обща отпадналост, болки в корема. При преглед с видеозон обаче лекарят вижда доста уголемена матка, в която няма фетус. С помощта на ултразвук се наблюдава т.н. картина на „снежна буря“, липсват сърдечни тонове на плода. Нивата на ЧХГ (човешки хорионгонадотропин) скачат рязко – при нормална бременност са около 1000, а при гроздовината могат да достигнат до 30 000.

„Моларната бременност може да е инвазивна и неинвазивна. При неинвазивната кистозното образувание е съсредоточено в един участък от матката и се отстранява чрез вакуумна аспирация. Назначават се антибиотици, след което пациентката се наблюдава активно в рамките на 2 години. Чрез измерване нивата на ЧХГ в началото е ежеседмично до получаване на 3 отрицателни теста. Обикновено от 3 до 12седмици след отстраняването на молата нивата на ЧХГ се нормализират, след което се назначават контролни прегледи и изследвания“, коментира д-р Уалид.

Инвазивната форма е злокачествена. В зависимост от тежестта на състоянието, образуванията, които приличат на власинки, прорастват в маточната стена, като могат да засегнат и други органи. В около 5% от случаите, няколко месеца след прекратяването на молата, пациентката може да развие злокачествен тумор, известен с името „хорионкарцином”, който бързо метастазира в белите дробове. Матката се почиства чрез кюретаж, но понякога се налага хистеректомия. След операцията се назначават антибиотици и химиотерапия.

„Профилактика на заболяването няма, защото не е установен причинителят. Може първата бременност при една жена да е била нормална, а втората да е моларна. След проведено лечение жената може да забременее“, коментира д-р Уалид. Но предупреждава, че всяка жена, която установи с тест бременност, задължително трябва да отиде на консултация при гинеколог, за да може в случай на гроздовидна бременност да се вземат навременни мерки.

drwalid-bg.com

*реклама

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама