Дете почина след като опита подправка, която имате и у вас!

13.12.2015 / 17:11 8

4-годишният Матю Радар от Кентъки, САЩ се покатерил по кухненските шкафове, отворил кутията с подправки и опитал една от тях. Момченцето веднага е било откарано в най-близката болница, но лекарите не успели да спасят живота му, за който се борели 2 часа, допълва "Дунав мост".

Подправката я има в почти всяко едно домакинство. Обaче дори не подозираме колко опасна може да бъде тя за децата. Малкият Mатю починал, след като опитал канела!

Майката на детето споделя, че момченцето било напълно здраво и пълно с енергия. Най-любимото му занимание било да се катери по мебелите в къщата. В сряда, 9 Юни, малкият палавник се покатерил, както обикновено, по шкафовете в кухнята, но му се приискало да опита от канелата, която ухаела приятно.

Секунди след като я опитал, се стигнало да трагедията. Освен, че я опитал с език, Mатю случайно вдишал през носа от прахообразната подправка, която мигновено стигнала до белия му дроб и детето започнало да се задушава. Изглеждало сякаш е получил пристъп. Матю паднал на земята почти бездиханен, споделя неговата майка Бриана.

Незабавно е бил откаран в болницата, но… не изходът бил летален. Двата неочаквани кошмарни часа, които преживяла неговата майка и нелепата смърт на детенцето й, я накарали да сподели своята история, за да може да стигне до повече хора колко опасни всъщност могат да бъдат прахообразнитеподправки, които погубили нейния син.

Експертите съветват да не поставяте на достъпни за децата места подправките, които използвате в своята кухня. И освен това, хубаво е да са поставени в съд, който ще бъде труден за отваряне от детето.


Рискове при консумация на канела

Канелата е традиционно лечебно растение и подправка, най-често продавана като стрита на прах вътрешна част кората от растението Cinnamomum cassia (Китайска канела). На пазара, в много по-малък обем се търгува и т.нар. Цейлонска канела(Cinnamomum verum). Основна разлика между двата вида е съдържанието на токсични вещества от групата на кумарините, които са в много по-голяма концентрация в китайската канела (съдържание около 5 % в китайската срещу едва 0.04% в цейлонската).
Кумарините са група органични съединения, които имат разностранни ефекти върху човешката физиология, но приети в големи концентрации са генотоксични и влияят на кръвотворната функция, като дори могат да предизвикат левкемия. В канелата се съдържат още и токсичните вещества цинамалдехид и стирол.
Основни рискове при продължителна употреба на канела или консумация в по-големи количества от обичайните в ежедневното хранене са следните:

1. Доказано е, че при възприемчиви индивиди могат да се наблюдават усложнения на чернодробната функция. При болни от чернодробни болести състоянието рязко може да се влоши и да настъпи чернодробна недостатъчност;

2. Промяна в кръвосъсирващите свойства на кръвта – тъй като влияе на факторите на кръвосъсирване, канелата следва да се приема с особено внимание от болни, които са на медикаментозна терапия по повод изменение в това свойство на кръвта;

3. Ускорява сърдечния ритъм – препоръчва се да се консумира с внимание от страна на сърдечно-болни хора. Не трябва да се приема в големи количества в неразтворено състояние и от деца, тъй като може рязко да ускори сърдечния ритъм;

4. Бременност и раждане – повишената консумация на канела от страна на бременни жени може да повиши риска от преждевременно раждане, тъй като съставките на канелата способстват за повишаване на честотата и силата на контракциите на матката;

5. Възпаление на кожата и лигавиците – проявява се при контакт на неразредено канелено масло с кожата, като особено остра е реакцията при контакт с лигавици. При консумация от хора със стомашни проблеми – например язва, може да се получи раздразване и обостряне на състоянието;

6. Влияние върху стойностите на кръвната захар – еднократният висок прием на канела може да понижи много бързо равнището на кръвната захар. Това свойство е считано за полезно при здрави хора, но при диабетици може да се стигне до опасно състояние на хипогликемия, особено ако се приемат медикаменти за понижаване на кръвната захар;

7. Други – при ежедневен прием на хранителни добавки, съдържащи канела, при някои хора могат да се наблюдават още замайване, гадене, задух, проблеми с венците; взаимодейства синергично с антибиотици.

Въпреки изброените рискове от прекомерната консумация на канела, много от ефектите и са използвани в народната медицина. Например свойството й да намалява кръвосъсирващата функция на кръвта е препоръчвано при сърдечно-болни хора с повишен риск от настъпване на сърдечно-съдов инцидент. В същото време, в резултат от дейността на веществата в канелата, както се вижда, може да се повиши сърдечната честота, което е вероятно да окаже негативно влияние при тези болни. Ето защо, при предприемане на курс на лечение с добавки, съдържащи канела е необходима, дори задължителна, консултация с лекуващия лекар.
По повод на многобройните ефекти на канелата ЕК дава препоръки на базата на оценка на риска за препоръчителните нива на кумарини, консумирани чрез канелата. Общо се препоръчва кумарините, с източник канела да не превишават 0,1 милиграм на килограм телесно тегло (за сравнение обичайният прием на кумарин с канелата варира от 0,5 до 1,5 милиграма за порция – например парче сладкиш, меденка и прочее. Преизчислено в милиграми на килограм, за човек, тежащ около 70 кг това представлява между 0,007 и 0,02 милиграма прием на кумарин на килограм телесно тегло). За производителите на сладкарски изделия, съдържащи канела се дават следните препоръки – при приготовление на сладкиши, консумирани в ежедневието да се влага канела, която да е източник на не повече от 15 мг кумарин на килограм замесено тесто, а при приготовлението на сладкиши, които се консумират по празници (например Коледа), това количество може да достига до 50 мг на килограм тесто.
Повечето водещи специалисти в областта на нутрициологията препоръчват общия прием на канела в ежедневието да не превишава 3 грама (или количество еквивалентно на върха на една кафена лъжичка) дневно смляна канела.

*Георги Балджиев, Център за оценка на риска към БАБХ (Българска Агенция за Безопасност на Храните)

 

Ще забрани ли ЕС употребата на канела?
 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
caisa (преди 8 години)
Рейтинг: 8411 | Одобрение: 1931
Не мога да разбера,за последния месец имаше поне 3 публикаций в петел че канела с мед е най-полезното нещо.Сега изведнъж се оказа че канелата едва ли не е отрова?
НАЙ-ЗАБАВНИТЕ СЪВРЕМЕННИ ДЕТСКИ СТИХЧЕТА

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама