Deutsche Welle: Какво може да е участието на Германия в коалицията срещу „Ислямска държава“?
Илюстрация: Булфото
Германия снабдява с оръжие от арсенала на Бундесвера кюрдските опълченци, борещи се с джихадистите от „Ислямска държава“ в северната част на Ирак и ги обучава с военни инструктори как да водят успешна война. Ако Съветът за сигурност на ООН даде зелена светлина на международна миротворческа мисия в Сирия, то – както се говори в германската столица – „картите ще бъдат раздадени наново“, коментира Deutsche Welle, цитирано от "Фокус".
В Канцеларията на канцлера, разположена на брега на река Шпрее, допускат, че ако това се случи, Германия няма да може да избегне непосредственото участие във военния конфликт, което ще бъде наложено в съответствие с международното право. „Тогава и Германия ще даде своя принос“, заяви министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен. Остава единствено въпросът под каква форма.
Председателят на външнополитическата комисия на Бундестага Норберт Рьонтген е на мнение, че „нашите изтребители „Tornado“ може да участват в поддръжка от въздуха“ на местните бойни подразделения, под които се има предвид не контингентите на западните държави, а групите на сирийската съпротива и отрядите на страната. Предшественикът на Рьонтген на този пост Рупрехт Поленц, който в момента ръководи Германското общество за изучаване на Източна Европа, също изключва възможността за участието на германски военнослужещи в наземни операции в Сирия и Ирак.
Но външнополитическият експерт на ХДС Карл-Гьорг Велман прогнозира, че „все някога“ въпросът ще опре до изпращането на западни сухопътни войски в Сирия, и участието на Бундесвера ще дойде на дневен ред. „Само бормардировачи и бомби не стигат“, убеден е християндемократът.
Германските военни служители са по-сдържани. Харалд Куят, бивш генерален инспектор в армията, не може да си представи ситуация – дори и при наличието на мандат на ООН, при която Германия ще вземе участие във военните действия срещу „Ислямска държава“. Въпросът опира не до възможностите на Бундесвера, а до уменията на федералния външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
„Ако няма политическа визия за това, какво ще последва в Сирия и Ирак след войната, то тази борба няма да бъде спечелена. Ето защо главната задача на Германия сега да помогне за изработването на политическо представителство там“, подчерта Харалд Куят.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!