До края на седмицата ще е ясна оценката за щетите във Варна
пециалисти от минно-геоложкия институт вече работят в Аспарухово, съобщи Олег Колев, експерт по свлачищните процеси в община Варна. Той посочи, че обследването на опасните райони, определени от БАН и Геозащита, ще се прави с максимално бързи темпове, за да имат хората по-скоро яснота какво се случва с домовете им.
Продължава чистенето на квартала от калта и разрушенията, както и дейностите по дезинфекцията на квартала. Два от подрайоните са напълно почистени и дезинфекцирани, пренасочват се при нужда техника и хора в местата, където има още работа – като района на ул. „Розова долина“ и Аспаруховия парк.
До края на седмицата оценките на щетите трябва да се внесат в Междуведомствената комисия към Министерски съвет. Продължава и събарянето на посочените от специалистите като опасни сгради.
Комисиите по оценка на щетите след водното бедствие в квартал "Аспарухово" са направили опис на 99,9% от пострадалите домове. Има доуточняващи адреси, които се посещават. Това съобщи кметът Иван Портних.
Портних отбеляза, че все още възниква напрежение във връзка с принудителната евакуация на хора от опасни сгради. Той обаче призова те да поставят здравето и живота си на първо място.
Около 20 от общо 35 опасни къщи с предписания вече са съборени, съобщи пред Дарик кметът Иван Портних. Днес се разрушават жилища на улиците „Младост”, „Калач”, „Иван Шишманов" и „Кирил и Методий”.
До края на деня ще бъдат съборени 10 къщи, а утре още толкова, уточни зам.-районният кмет Радослав Коев.
30 от осигурените от общината 170 места за временно настаняване са заети. Настаняването на нуждаещи се продължава. Подготвят се още над 100 места в оборудваните фургони, разположени в поделение „Сокол“.
Около 90 домакинства са се възползвали от възможността да получат парична помощ за наем в размер на 500 лева месечно.
В момента се изгражда временното селище с фургоните, поискани от Гражданска защита. Работи се по изграждането на необходимите комуникации - ток, вода, канал, за да може да се осигурят нормални условия за пребиваване на хората там, допълни кметът. До няколко дни селището ще може да функционира. Броят на засегнатите от евакуацията вече е над 1500 души по адресна регистрация.
Близо 500 000 лв. са необходими, за да се извършат спешни ремонти в пострадалите от наводненията училища във Варна и Добрич. Това обяви в понеделник министърът на образованието проф. Анелия Клисарова, която е на обиколка, за да се запознае с щетите в учебните заведения.
Клисарова уточни, че за варненските училища са нужни около 355 000 лв. и още 120 000 лв. за заведенията в Добрич. Клисарова посочи, че в сряда ще внесе в Министерския съвет информация за необходимостта от спешното осигуряване на средствата. Според нея парите могат да бъдат осигурени от бюджета по линията на програмите за реформи в образованието.
Министърът каза още, че извършването на ремонтите е задължително, тъй като има риск проблемите по сградите да се задълбочат с течение на времето и през септември децата да не могат да започнат нормално учебната година.
Община Варна ще поеме разходите за оправянето на най-пострадалата от наводненията детска градина в „Аспарухово", допълни зам.-кметът по образованието Лилия Павлова. Тя уточни, че кухнята и пералното помещение в забавачката са напълно унищожени от водата. Според Павлова разчистването на тинята в помещенията продължава.
Ежедневно в забавачката работят родителите и персоналът, а днес ще им помагат доброволци от Висшето военноморско училище. Павлова уточни, че част от децата от проблемната градина са насочени към другите забавачки в район „Аспарухово".
Наводненията са причинили сериозни щети и в детския лагер в Кранево, допълни министър Клисарова. По думите й, министерството няма право да отпусне пари за ремонтите там и управата на лагера ще кандидатства пред фонда за бедствия и аварии.
fakti.bg