Доброволци, помагали в кв. "Аспарухово": Не знаем какво да правим при бедствие
Бедствията вследствие на климатични промени и природни стихии не могат да бъдат предотвратени, но населението може да бъде подготвено за последствията от тях. Това стана ясно от думите на Николай Тодоров от Българския червен кръст по време на представянето на Световния доклад за бедствията.
Според документа, в световен мащаб за изминалата година щетите от бедствия реално възлизат на близо 200 млрд. долара. Доброволци от Червения кръст, участвали в спасителните акции в Добрич, Мизия и Варна след наводненията през лятото, са на мнение, че гражданите не знаят как да реагират в първия момент на бедствието, пише Дарик.
Според Николай Тодоров културата на населението е показателна за това как то ще се отнесат към риска от бедствията.
"Разликата в културата и възприятието на хората е много важно за това как ще се отнесат към риска и какви ще са последствията от тези рискове", каза той.
По думите на Пламен Веселинов, доброволец, който е помагал на пострадалите от наводненията в Добрич и Мизия, държавните институции, които имат грижата да информират населението за евентуална опасност, не трябва да пренебрегват факта, че хората не знаят как да се справят с бедствието.
"Много от тях не си бяха взели документите, не бяха изключили тока, не се бяха подготвили по отношение на животните, които са много важни за тях. На пръв поглед е просто, но е съществено важно", каза той.
Мартин Заков е бил от групата на доброволците, които оказваха помощ след наводненията в Западна Грузия. Ето част от разказа му:
"На втория ден се оказа, че щетите не са чак толкова големи, защото още в първия момент за къщите с разрушени покриви съседите са се притекли на помощ и са съдействали покривите да бъдат оправени. Хората, които е трябвало да бъдат евакуирани, не са евакуирани от службите за гражданска защита, а от съседите. Просто помощта е дошла от хората и имайки културата да знаят какво може да им се случи, те се бяха справили с бедствието", каза той.
В момента тече европейската кампанията „ Устойчивост при бедствия", която има за цел да информира и подготвя обществото за действията им по време на евентуална опасност.