Дружество без активи взема 30 млн. лв. кредит от КТБ и раздава заеми за 29 млн. лв.

23.07.2014 / 08:11 0

"24 часа"

Какво е истинското състояние на Корпоративна търговска банка - пълна с пари или източена пирамида? Този въпрос зададoха от “24 часа” в понеделник, когато одитори и проверяващи начертаха схеми, по които дружества без дейност са теглели кредити, които после се раздавали на фирми.

София, улица “Дамян Груев” №46 - познат адрес с офиси на различни фирми, клиенти на КТБ. Александър Радев е едноличен собственик и управител на “Ареском” ЕООД. Фирма, която притежава “Си Ди Мениджмънт” ЕООД и “Билдинг Рисорт” ЕООД, на които Радев е и управител, както и участва в капитала на “Снежин 2003” ООД и “Жарден” ООД.

Александър Радев управлява и “Си Ди Дивелопмънтс”, чийто адрес e в основния офис на КТБ на бул. “Цар Борис III” №159. Едноличен собственик на тази фирма е една от основните компании на Цветан Василев - “Технологичен център – институт за микроелектроника” (ТЦ –ИМЕ) АД. Според последния публикуван отчет на “Ареском” за финансовата 2011 г. дружеството няма приходи от продажби, притежава дълготрайни активи на стойност 789 хил. лева, има дялови участия (в свързани фирми) за 16,2 млн. лева, задължения към банки – 8,9 млн. лев, а и 7,6 млн. лева вземания по раздадените заеми.

Състоянието на “Ареском” през последната финансова година - 2013-а, не се е променило, защото няма приходи от търговска дейност, но затова пък е увеличило задълженията към банки - 30 млн. лева, както и вземанията по заеми към свързани предприятия - 16 млн. лева, и други вземания - 13 млн. лева. Проверките са установили, че до 2013 г. дружеството, което няма активи, е усвоило от КТБ 30 млн. лева кредити и е раздало 29 млн. лева заеми на други свързани дружества.

Първия си кредит “Ареском” получава още през 2011 г. от банката - 4 млн. евро, което е част от цената за придобиване на дяловете на “Сентръл Техно Дивелопмънтс 1” ЕООД, чието ново име по-късно е “Си Ди Мениджмънт” ЕООД. Продавачът на дяловете е “Сентръл Техно Дивелопмънтс 2” АД, също регистрирано на столичната улица “Дамян Груев” №46. Това дружество през същата 2011 г. се влива в “ТЦ – ИМЕ” АД. Сделката е изцяло между свързани лица и тя е използвана само като основание за заплащането на цената от 12 млн. лева. Като обезпечение на този кредит след това е учреден залог върху дяловете на придобитото дружество - вече с наименование “Си Ди Мениджмънт” ЕООД.

През 2012 г. КТБ предоставя на “Ареском” нови кредити - първо 5 млн. евро с обезпечение познатия вече залог на вземанията по разплащателните сметки в КТБ на кредитополучателя.

Има и особен залог на стоки в оборот – 10 хил. тона газ пропан бутан

Липсват документи дали това обезпечение е реално и къде се съхранява. С анекси към този договор обаче се получават два нови кредита - 9 млн. евро и 12 млн. евро, за които практически “Ареском” не предоставя обезпечения.

След като е получило кредитите от КТБ, “Ареском” е предоставило заеми на “Акванада” ЕООД - 500 хил. лева, като през 2011 г. “Акванада” е прехвърлила част от търговското си предприятие на известната хотелиерска фирма “Сана Спайс Хотел Хисар” АД, която също е свързана с мажоритарния собственик на КТБ. 3 милиона заем отиват за “Булит 2007” ЕООД - 3 млн. лева и на “Бромак Инвест” АД (преименувано в “Технотел Инвест” АД). В него акционери са “Бромак” ЕООД (основната фирма, в която Цветан Василев е едноличен собственик) и “ТЦ – ИМЕ” АД.

Вероятно през 2013 г. КТБ е продължила да кредитира “Ареском”, тъй като според събраните данни дружеството е предоставяло големи заеми към дружества, свързани с Цветан Василев - 2,4 млн. лева на “ТЦ – ИМЕ” АД, 477 хил. лева на “Порт Инвест Русе” ЕАД , в което едноличен собственик е “Афлик – България” АД, 360 хил. лева на “Дивал 59” ЕООД и 2,5 млн. лева на “Интегрирани Пътни Системи” АД (в което 99% се притежават от “Евробилд Проект” ЕООД – основен кредитор на обявеното в несъстоятелност. “Рубин” АД.

Постепенно се оформя сложна плетеница от парични взаимоотношения между КТБ и първата редица свързани дружества – кредитополучатели, и между кредитополучателите и втората редица свързани дружества, които получават средствата от кредитите под формата на заеми и използват средствата за различни бизнес или други начинания на Цветан Василев.

На същата столична улица “Дамян Груев” и на същия номер заедно с “Ареском” се намира и “Си Ди Мениджмънт” ЕООД, чийто едноличен собственик е “Ареском” ЕООД и управител също Александър Радев. До 2011 г. дружеството се казва “Сентръл Техно Дивелопмънт 1” ЕООД, а едноличен негов собственик е бил “Сентръл Техно Дивелопмънт 2” АД, което след прехвърлянето на дяловете в полза на “Ареском” се е вляло в “ТЦ – ИМЕ” АД.

През март 2011 г. КТБ отпуска на “Си Ди Мениджмънт” кредит от 5,1 млн. евро, за да закупи 50% от капитала на “Си Ди Дивелопмънтс” АД от продавача “ТЦ – ИМЕ” АД, като за обезпечение са послужили придобитите акции.

В края на 2011 г. “Си Ди Дивелопмънтс” има собствен капитал от 2,8 млн. лева и 76 млн. лева задължения към свързани лица, което означава, че акциите на същото дружество, които са предмет на обезпечението, реално са без стойност. Кредитът е преведен веднага от “Си Ди Мениджмънт” на продавача “ТЦ – ИМЕ” и акциите са били прехвърлени, като по-интересното е, че през 2013 г. “ТЦ – ИМЕ” купува обратно от “Си Ди Мениджмънт” същите акции от капитала на “Си Ди Дивелопмънтс”. Днес “Си Ди Дивелопмънтс” е отново еднолична собственост на “ТЦ – ИМЕ”. Вероятно става дума за фиктивна сделка, тъй като няма реална продажба на акции в пазарни условия и е послужила като основание за финансирането на “ТЦ – ИМЕ” чрез банков кредит, получен от друго свързано дружество – “Си Ди Мениджмънт”. Акционер в капитала на “ТЦ – ИМЕ” е и самата КТБ.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама