Дума с две букви, която ни пречи да забогатеем

14.03.2016 / 09:22 3

Снимка: Булфото

Всички искаме да сме богати, да прекарваме повече време със семейството, да ядем по-здравословно, да спестяваме и да инвестираме по-разумно, да правим повече физически упражнения. „Да, но сега нямам пари, а имам толкова много работа“. „Да, но днес ме мъчи зверски глад, а и пробвам да спра цигарите“. „Да, но с тая заплата едва кретам, как да спестявам, че и да инвестирам чак. А и що народ изгоря по пирамиди и фараони“. „Да, но нямам никакво време да ходя до фитнеса, а и не е евтино“. Да, НО…

Думата „НО“ позволява на тялото и ума ни да залинеят, защото има поне десет готови обяснения защо днес няма да потичаме 10 минути в парка, защо да не спестяваме и  инвестираме, защо да не излезем поне за малко от зоната на комфорт, да видим, че не е страшно и да влезем в зоната на неограничените възможности.

Искам да спестявам и инвестирам, НО нямам достатъчно пари 

Сещате ли се за баба и дядо, които винаги ни дават по 10, 20, 30 левчета,  като сме им на гости. Как баба и дядо, с тези невъзможно ниски доходи, могат да спестят и да ни дадат „да се почерпите“, а ние не можем и толкова да отделим? 

Реално много хора живеят с малко, но почти всеки човек прави през месеца разходи, които могат да бъдат избегнати. Достатъчно е да помисли къде му отиват парите. Нужни ли са ни кафе, цигари, фреш за 3.50-4 лева всеки ден, 30 дни в месеца? А трябват ли ни толкова много програми на кабелната, като и без това нямаме време да ги гледаме?

За спестовен план в  Пайъниър (Pioneer Investments), при който парите се  инвестират във взаимни фондове с акции и облигации, са нужни само 20 евро или долара на месец. И излизате директно на международните пазари. Аналогично човек може да избере да спестява в доброволен фонд, където, ако работи с УниКредит Булбанк и е късметлия, може да се уреди и с два билета за финала на Шампионската лига в Милано през май.

Готов съм да инвестирам, НО ме е страх да не загубя

Преценете сами. Ако всичките ви спестявания стоят под дюшека или на ниска лихва на влог, ако поне част от тях не са вложени в някое бизнес начинание, ако не са инвестирани в качествено образование, земя, застраховка, осигуряване или друго, което да ви носи доходност днес и в бъдеще, те ще си останат толкова, колкото ги виждате днес. Дори ще намаляват заради инфлацията. Обратното – забогатяването е функция на пари, впрегнати в здрава работа.

С право много хора ще се сетят как по време на кризата през 1996-1997 г. у нас техните родители са загубили всичките си спестявания. Абсолютно вярно наблюдение и основателен повод за притеснение. Забележете обаче голямата грешка на спестяването тогава и пренебрегването на основното правило: не дръж всички яйца в една кошница. Родителите ни загубиха всичко, защото държаха спестяванията си на едно място. Тогава това имаше. Разнообразието от инструменти за инвестиции, които една добра банка може да предложи днес, са многобройни. Без „НО“ поискайте още сега съвет от www.yourfinancialadvisor.bg. Безплатно е и не отнема повече от един рекламен блок време.

Готов съм да пробвам да инвестирам, НО нямам време да се занимавам

Нямате грижи. В УниКредит Булбанк, а и в други финансови институции у нас, човек може да нареди определена от него сума да бъде отчислявана автоматично от заплатата му в спестовен инвестиционен план, в застрахователен пакет, в пенсионно осигуряване, във фондове, акции и облигации. Няма никаква нужда всеки месец да ходи до банката, освен ако не държи да се вижда периодично с банкера си и да обсъжда своето финансово състояние и как да го подобри.

Бих започнал/а веднага да инвестирам, НО точно сега пазарите се сринаха

„Не бързайте да продавате инвестициите си, когато пазарите тръгнат надолу. Загубите са само на хартия – ако продадем активите си на ниска цена, правим загубите действителни. Ако имате възможност, в периоди на спад дори купувайте“, съветва Цветанка Минчева, член на управителния съвет на УниКредит Булбанк. 

Любопитно е, че ако човек инвестира в индекси, в които има голямо количество компании, а не в отделни акции, средната историческа доходност на индексите е по-висока. Всяка инвестиция е свързана с определено поемане на риск и съответна доходност от него.

Искам да забогатея, НО съм от беден род, само богатите стават по-богати

Знаете ли какво е общото между създателя на Apple Стив Джобс, телевизионната водеща Опра Уинфри, един от най-великите актьори Чарли Чаплин, писателката Дж. К. Ролинг („Хари Потър“) и актуалният носител на „Оскар” Леонардо ди Каприо? Били са много бедни. Лео е живял в квартал на проститутки и наркомани, осиновителите на Джобс едва са можели да си позволят да го пратят в колеж, самотна майка на социални помощи е отгледала Дж. К. Ролинг. Днес тя е оценявана на над 1 милиард долара.

Ако вярваме на Уинстън Чърчил, успехът е способността да вървим от провал към провал, без да губим ентусиазма си. От нас зависи да превърнем „НО“ в действие, което да ни помогне да станем по-богати, здрави и успели. За успеха със заем, съвет или контакти може да помогне един стабилен, уважаван и силен финансов партньор.

Източник: Виктория Блажева, "24 часа"



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
4
plabov1080 (преди 8 години)
Рейтинг: 48779 | Одобрение: 3989
Да, НО....
plabov

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама