Двама варненци връщат към живот 900 старинни радиа (снимки)

22.02.2014 / 09:26 2

Александър Дечев, фото Румен Сарандев


Да възстановят до оригиналния им вид повече от 900 старинни радиоапарата. С тази цел са се захванали двама варненци – 53-годишният Емил Найденов и Орлин Станев, който е на 49. Двамата се запалват по това хоби преди 15-ина години. При Емил то е по наследство, тъй като баща му Кирил Найденов е основател на радиоклуба във Варна още преди 9 септември. Орлин пък по професия и образование е електротехник, а преди време е работил в телевизионни сервизи.

Преди около половин година общото им хоби ги обединява и двамата събират колекциите си. Признават, че им струва доста скъпо. “И двамата се занимаваме с различни професии и общо взето парите, които изкарваме от тях, ги влагаме в хобито си. Да събираш и възстановяваш старинни радиоапарати никак не е евтино”, споделя Найденов.

Около 30 процента от моделите, които притежават, работят. “15 процента от тях сме възстановили ние, а други 15 процента са били в добро състояние, когато сме ги купували. Всички останали подлежат на реставрация. С пълна сигурност ще успеем на 100 процента да възстановим всички. Затова и продължаваме да търсим резервни части. В повечето случаи от два или три радиоприемника се получава един. Никак не е евтино, но пък резултатът е автентичен и си заслужава”, казва Станев.

Апаратите, които двамата колекционират, са произведени между 1930 и 1960 г., като основните и най-ценните им са довоенните модели. Насочили са се към тези години главно заради красивия дизайн. “След това външният вид запада доста, производството се унифицира и качеството съответно пада”, уточняват двамата варненци.

Найденов и Станев обикалят цяла България в търсене на нови екземпляри и части за тези, които вече притежават. Споделят, че апаратите, които купуват, често са в лошо състояние, тъй като са залежали по тавани и мази. Търсят само лампова техника. Тук там са им попадали и транзисторни радиоапаратчета, но ги взимат само когато са интересни като дизайн или са колекционерски екземпляри.

Понякога намират части и от чужбина, но основно разчитат на елементната база у нас. “За съжаление тя е на изчерпване и затова всяка лампа, говорител и трансформатор са безценни за нас”, категорични са колекционерите.

За възстановяването на един радиоапарат до автентичния му вид са нужни 3-4 месеца. “Части намираме само в интернет или от колеги, другаде няма. По магазините не ги предлагат много отдавна”, обясняват Станев и Найденов.


Искат да правят музей

Основната идея на Орлин Станев и Емил Найденов е да изложат всичките си екземпляри в музей. Планират това да стане след максимум две години, за да могат през това време да възстановят всичките си радиоапарати до оригиналния им вид, да намерят цялостна информация за всеки от тях и да опишат историята им.

“Със сигурност ще се намира във Варна. Има само още един такъв музей в България, който се намира в Техническия университет в София. Има и няколко частни колекции, които, доколкото знам, се излагат в частни помещения поради липсата на съдействие от обществени организации и общини. Трудно ми е да кажа, че някъде някой е получил съдействие за презентацията и излагането на подобна техника. Затова и ние решихме да се оправяме сами, въпреки че всеки, който иска да ни помогне, е добре дошъл”, разкрива Емил Найденов.

Той и Станев имат доста събрана литература по темата, която също ще намери място в бъдещия музей. “Искаме да изчистим тематично колекцията, да бъдат профилирани на български и на западни апарати, и да са качествено описани, за да могат да бъдат изложени”, поясняват ентусиастите.

В момента колекцията им се намира в читалището в квартал „Галата“. Двамата варненци благодарят изключително много за това, че им е предоставено помещение срещу приемлив наем.


Разменят апарати с други колекционери

Станев и Найденов постоянно са в контакт с други български и чуждестранни колекционери на радиоапарати. Когато натрупат два или повече екземпляра от един модел, който представлява интерес за техни колеги, ги разменят за друг.

“Идеята ни е всички апарати да са различни. Когато вземем такъв, какъвто имаме, го правим с цел да го разменим впоследствие. От някои имаме по два или три еднакви. Поддържаме и контакти с чуждестранни колеги. Общо взето в Америка събират американски модели, а в Европа европейски. Размяната със САЩ обаче става много трудно, тъй като транспортът през Океана е изключително скъп”, обясняват варненците.

В България колекционерите като тях са около 50. Основно всички те контактуват в интернет, като най-масовият форум е “Сандъците”.

Един напълно автентичен старинен радиоапарат върви около 300 долара в международния сайт за покупки Ebay. Цените са по-високи от тези в България, но там се излагат перфектни екземпляри със изрядна и пълна сервизна документация.


Немските модели са най-добри

Според двамата варненски колекционери немските радиоапарати са най-добри, като по думите им, ако се поддържат добре, ще работят още 1000 години. “Основно апаратите се делят на европейски и американски. Най-ценните са немските, защото са перфектно изпълнени. Изработени са много добре по времето на войната, проектирани са идеално”, смята Орлин Станев.

Най-старите им екземпляри са три, като са произведени между 1930 и 1933 г. Става дума за американски, немски и български модел.

През 1927 г. у нас е създадена фабриката за производство на радиоапарати “Тулан”. Голяма част от продукцията е била за износ. “Имало е и малки работилници, които също са произвеждали радиоапарати. Плащали са някаква такса и са получавали разрешение за тази дейност”, разказва Станев.

Двамата притежават доста модели от времето на комунизма, а един от тях е като на бившия лидер на СССР Йосиф Сталин – “Мир 152”. “Имаме доста модели, които са последните красиви, произведени от соцепохата, преди да се превърнат в шкафчета с говорители. Държим преди всичко на подобен тип апарати в стил артдеко”, пояснява Емил Найденов.

Двамата варненски колекционери притежават топмоделите на „Телефункен“, „Сименс“, „Кьортинг“ и AEG.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама