ЕС е притеснен: Латинска Америка иска да изнася стоки за Русия, възползва се от ембаргото

12.08.2014 / 17:17 8

Европейският съюз планира да преговаря със страни като Бразилия и Чили, за да ги убеди да не подкопавят санкциите срещу Русия. Държавите от Латинска Америка се надяват да заместят Европа като износител на селскостопанска продукция за Москва. Откакто миналата седмица Русия забрани вноса им от ЕС и САЩ, Кремъл се опитва да ухажва латиноамериканците и да си осигури внос по този начин, твърди американският в. ''Файненшъл таймс'', цитиран от "Преса".

Бразилия разреши на предприятия да започнат да изнасят пилешко, свинско и телешко месо за Русия. Чили пък би спечелил много, тъй като се готви да изнася риба за Москва.

Сенери Палудо, секретарят по земеделска политика към бразилското министерство на земеделието, обясни, че ембаргото, наложено на ЕС от Русия, позволява на Бразилия да изнася значителни количества соя и царевица: ''Русия има потенциала да бъде голям консуматор на земеделски продукти, не само за месо''. Брюксел е обезпокоен от тази тенденция. ''Ще разговаряме със страните, които вероятно ще заменят Европа като износител за Русия. Искаме да обясним, че очакваме от тях да не се възползват от ситуацията по нечестен начин'', обясни чиновник от централата на ЕС, който даваше брифинг за ситуацията в Украйна. 

Той допълни още, че е естествено частни компании да сключват търговски договори с Русия, но ''би било трудно да се оправдае'' поведението на държави, които предследват дипломатически инициативи, за да запълнят празнотата, оставена от ЕС, САЩ, Норвегия и Австралия. Друго официално лице от Брюксел заяви, че разговорите със страните от Латинска Америка ще бъдат ''политически'', а целта - да се наблегне на създаването на международна подкрепа за Украйна, не толкова на руското ембарго.

ЕС може да упражнява влияние в областта на търговията при преговорите чрез търговското обединение МЕРКОСУР, сплотяващо страните от Латинска Америка. От ембаргото се очаква да спечелят още Турция и Беларус. Представител на комисията по земеделие към ЕС обясни, че всяка държава, която осигурява стоки на Русия, може да създаде и нов пазар за ЕС. 

ЕС разкри какви ще бъдат първите мерки за подкрепа на фермерите заради руското ембарго. Съюзът ще подпомогне земеделците, отглеждащи праскови и нектарини, чийто бизнес пострада допълнително заради лошото време. ЕС ще увеличи количеството предлагани праскови и мандарини за свободна дистрибуция и ще даде повече средства за подпомагане на производителите. Става дума за повишаване на обемите на плодовете, за които е разрешено да бъдат изтеглени от пазара или да бъдат раздавани безплатно. Проблемът с тях съществуваше още преди руската забрана, но тя го изостри. Най-големите производители на цитрусовите плодове са Италия, Испания, Франция и Гърция.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама