Еболата в България се оказа малария (обзор)

21.11.2014 / 19:20 0

Съмнителният за ебола мъж, приет в столичната болница “Токуда” и по-късно поет от Военномедицинската академия, се оказа болен от малария. Това се разбра днес, след като излезе отрицателният за ебола резултат, пише 24chasa.bg.

Мъжът с инициали К. Т., на 57 г., от София, се върнал преди 18 дни от Сиера Леоне. По неофициална информация

пътувал често

дотам заради

бизнес с

диаманти

У дома заболял с много висока температура и симптоми, подобни на грип. В четвъртък следобед семейството му опитало да извика линейка. Отзовали се от сектора за неотложна помощ в “Токуда” и докарали пациента в болницата. В спешното отделение започнали прегледи, кръвни и образни изследвания за изясняване на сериозното му състояние. Когато се разбрало, че той е бил в Сиера Леоне, в болницата задействали протокола за работа с ебола.

Общо 33-ма контактни, от които 12 души в пряк контакт с пипане на болния, останали на място до излизането на резултатите за ебола. В здравното министерство цяла нощ работи щаб от експерти, свикан по случая.

От съмнението за ебола до категоричното отхвърляне на тази диагноза минаха 10 часа, отчете днес сутринта здравният министър д-р Петър Москов. “Държавата реагира адекватно и може да се справи с такава ситуация. В тези 10 часа всички работиха като по ноти”, заключи той и нарече случая “стрестест”.

Съобщението в столичната РЗИ било получено в 16 ч. Час по-късно в здравното министерство е свикан вътрешноведомственият щаб начело със зам. здравния министър д-р Ваньо Шарков.

В следващите часове

били установени

всички, които са

били в контакт с

болния

Двама получили указания за карантина у дома, а с други двама нямало връзка и били издирвани от СДВР до отпадането на тревогата.

Точната диагноза - отрицателна за вируса на ебола, е поставена в рамките на 7 часа от екипа на специализираната лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) начело с проф. Ива Христова. Това е и минималното време за резултат по метода на полимеразно-верижната реакция, който търси РНК на причинителя. Тестът е одобрен от СЗО и Европейския център за контрол на заболяванията.

От този стрестест имаме доста поуки и изводи, каза още министър Москов. Според него медицинските екипи са показали добра готовност за реакция при ебола, но трябва да се работи още за информиране на гражданите.

Стартира информационна кампания по темата, обяви д-р Москов. Епидемиолозите не бива да разбират за пристигналите от засегнати от ебола страни едва когато те развият симптоми на заболяване, е един от изводите на МЗ. “Стои въпросът как

медицинските

власти да бъдат

уведомявани при

влизането на

такива хора у нас

и според законодателството единственият начин е с информационна кампания. Ще открием телефонна линия тези хора да уведомяват здравните власти - за свое добро и за доброто на близките си”, обясни д-р Москов.

След 10-те часа тревога заради съмнение за ебола министърът обяви, че няма причина за повишаването на нивото на тревожност за България. Вероятността от възникване на епидемичен взрив все още е малка. Въпреки това обаче според инфекционисти е въпрос на време да се появи първият заразен или болен и е важно подготовката на цялата здравна мрежа да бъде добра.

Премиерът Бойко Борисов поздрави здравния министър д-р Петър Москов, екипа му, шефа на ВМА проф. Николай Петров и всички, които са работили цяла нощ по случая и са “направили необходимото, за да се събудим спокойни тази сутрин”. 

Щом чули Сиера Леоне, в “Токуда” заключили спешното

Общо 33-ма души, които са били в пряк или непряк контакт със съмнителния за ебола мъж, са останали под ключ в болница “Токуда” цяла нощ, съобщиха очевидци. Сред тях били съпругата, дъщерята и синът на болния. Така се прави при съмнение за опасни инфекции, сред които са хеморагичните трески като ебола.

Щом чули Сиера Леоне, в спешното отделение, където бил докаран мъжът, заключили вратите отвътре. Обадили се във ВМА, където трябва да се приемат съмнителните за ебола в София. Закарали болния там с линейка, облечен в медицински защитен костюм.

Излъчили координационен екип от 8 души за връзка с институциите.

Следвайки протокола за действие при опасни инфекции, в следващите 2 часа били отделени коридор за ползване на сервизните помещения и достъп до 2-ия етаж. Работещите в сектора за неотложна помощ били с маски и ръкавици и при първия контакт с пациента, а след като се появил потенциалният риск от ебола, сложили и защитните си костюми.

Близките на съмнителния за ебола мъж проявиха пълно разбиране по време на карантината и съдействаха, отбелязаха от болницата.

Вчера, след като тревогата за ебола бе свалена, на място дошли и проверяващи от Столичната районна здравна инспекция, които отбелязали високото ниво на готовност за работа със зарази в болницата.

Връзката с институциите през нощта беше много добра, разбирането и съдействието от страна на работната група по случая в здравното министерство бяха на отлично ниво, казаха от координационния екип в “Токуда”. 

Проф. Ива Христова, началник на Националната референтна лаборатория по векторно-предавани инфекции и особено-опасни инфекции в Националния център по заразни и паразитни болести:

С учения в болниците ще избегнем грешки

АННА БОТИНОВА

- Проф. Христова, каква е готовността на страната ни за диагностика на ебола според своеобразното учение, което се получи миналата нощ?

- В България от години работи национална референтна лаборатория по векторно предавани инфекции и особено опасни инфекции, която е към Националния център по заразни и паразитни болести. Тук се поставя диагнозата при екзотични инфекции като западнонилска треска, денга, чикунгуня, кърлежов енцефалит, както и вирусните хеморагични трески. От десетилетия у нас има случаи на кримска хеморагична треска и хеморагична треска с бъбречен синдром. Всяка година има по 5 до 8 случая. Имаме и клиничен, и диагностичен опит с тях.

- Как се доказват тези вируси?

- Две групи са методите. Единият подход е да се изследват антителата, т.е. имунният отговор срещу причинителите. Използва се за инфекция, която е поне на седмица-две, за да има време да се развият антителата. Той е широко разпространен и е с относителна диагностична стойност. В случая обаче сме търсили самия вирус. Това е потвърдителният тест, единствено признатия от СЗО и Европейския център за контрол на заболяванията. Специфичен тест, при който се намножава нуклеиновата киселина и се доказва, че е характерна за вируса - в случая за ебола. По-известен е като полимеразноверижна реакция. Отнема около 6-7 часа, ако всичко върви по план. Зависи и от опита. Специалисти казват, че може да продължи от 6 часа до 6 дни и повече. Реакцията е много чувствителна на различни неща, изпълнението е трудоемко и се изисква прецизност. Това е за обучени хора с опит.

Помогна ни и фактът, че лабораторията ни е част от мрежата европейски лаборатории, свързани с вносни вирусни инфекции. Членуваме в нея отдавна, преди да влезем в Евросъюза. Тя осигурява активна връзка между специалистите, които се занимават с такава диагностика. Координацията е от института “Робърт Кох” в Берлин. Тя предоставя препоръки, така че методите да са унифицирани в Европа.

- Предварително знаехте какво трябва да се направи, така ли?

- О, да, имахме методиката и положителни контроли, разпространени чрез тази мрежа, както и указанията в случай на положителна реакция къде да насочим пробата за потвърждаване. Имахме избор между европейски лаборатории.

- Потвърждението не може да се направи у нас?

- Има няколко лаборатории, които служат като референтни за Европа и света. Ако получим положителна или неспецифична реакция, това са специалистите, които дават окончателно становище, след като проведат и те изследването. В случай на положителна проба тя се изпраща за потвърждение. Иначе е много скъпо такъв заразен материал да се изпраща в чужбина, от порядъка на хиляди левове.

- Достатъчно тестове за ебола ли имате?

- Да, ако се изчерпат, ще вземем нови.

- Вие лично ли направихте изследването?

- Да, аз и моят колектив.

- Страх ли ви беше?

- Определено да, и то заради отговорността за хората от екипа ми. Заради това какво ще стане, ако някой от лабораторията заболее, защото сме малко.

- Достатъчно ли е ниво 3 на безопасност, което има вашата лаборатория? Това е степен под най-високото.

- Да, има много неща, които трябва да се спазват в рамките на ниво 3. Преди всичко трябва да има опит, не трябва да се заема човек, който не е работил особено опасни инфекции, защото се изисква много внимание към детайлите. Трябва и познание за чуждите грешки - предварително знаехме къде са грешили другите преди нас при работа с ебола.

- Какви са препоръките ви към болниците, за да няма паника при заподозрян за ебола?

- Трябва да се проучат и отиграят указанията, публикувани на интернет страницата на НЦЗПБ. В случай на ебола всички са толкова притеснени, че ако действията им не са рутинно отиграни, всичко се губи. Задължително трябва да се провеждат учения, които да включват и изпращането на материали за изследване.

5-и случай в Мали, в Европа главно фалшива тревога

Пет станаха жертвите на ебола в Мали, съобщи Световната здравна организация.

Сред жертвите е 2-годишно момиченце, което внесло вируса от Гвинея и което почина на 24 октомври. То обаче не е заразило никого от обкръжението си - общо 118 души, които бяха под карантина за 21 дни и не са се разболели.

Вирусът беше внесен повторно в Мали и от 70-годишен имам от Гвинея, който почина на 27 октомври след двудневен престой в клиника в малийската столица Бамако. Той е заразил медицинска сестра, лекар и приятел, които са починали. Вчера стана ясно, че испанска медицинска сестра ще бъде репатрирана от Мали в родината си заради съмнение, че е била изложена на риск.

В Мали има български медици, които са част от мисията на ЕС. Преди десетина дни чужди медии съобщиха, че те са в опасност, защото се намират на 50 м от болницата, в която се лекуват местни жители, но тревогата не се оказа вярна.

За щастие за момента в Европа случаите на ебола все още са много редки и съмненията за зараза често се оказват фалшиви.

Миналия понеделник пристанище Пирея изпадна в паника, след като се оказа, че мъж със съмнения за ебола е част от екипажа на танкер, идващ от Гвинея. Опасенията не се оправдаха. В началото на август се появиха сигнали и за два други случая в Гърция на хора, завърнали се от инфектираните страни в Африка, но впоследствие се установи, че става дума за малария и неразположение.

Особено нашумя случаят на британец, починал в болница в Македония също със съмнения за смъртоносния вирус. Столицата Скопие бе под напрежение повече от денонощие, докато дойдоха резултатите от пробите и те се оказаха негативни. Впоследствие бе посочено, че британецът имал тежки проблеми с алкохола. По същото време в Брюксел поставиха под карантина пациент, завърнал се от Гвинея, а този месец се появи съмнение и в Белфаст, отново фалшива тревога.

По последни данни на СЗО смъртните случаи от ебола вече са 5420, а заразените са 15 145 души. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама