Една от емблемите на спорта във Варна Любен Михайлов празнува 80-годишен юбилей

21.08.2015 / 15:16 1

Любен Михайлов, една от емблемите на варненския спорт, ще отбележи своя 80-годишен юбилей със стилно тържество в ресторанта на Община Варна тази вечер. Бившият състезател по спортна гимнастика е участвал на две олимпиади, по-късно като треньор е създал много гимнастици, а впоследствие се доказва и като висш спортен ръководител.

Визитка

Любен Михайлов е роден на 15 юли 1935 г. в София. Тук завършва средното и висшето спортно образование. С гимнастика се занимава от 1949 г. От 1966 г. е член на националния мъжки отбор и е сред избранниците да защитава честта на България на две олимпиади: в Рим като представител на столицата, а в Токио като състезател на Варна, където се заселва през 1963 г. Тук постъпва на работа в спортната й школа, но продължава да се състезава и печели за морската столица шампионска титла в многобоя (1966) и множество златни медали на кон с гривни и висилка. Като преподавател в спортната школа с колегите си Илия Ванков и Стефан Стаматов правят преглед на всички училища в черноморския град на учениците от 5 до 8 клас. По-късно този опит на тримата млади специалисти служи за основа на националната система за подбор и начална спортна подготовка. Благодарение на споменатия по горе подход, варненските отбори започват да печелят призови места у нас и в чужбина. Подготвен от Михайлов през 1970 г. Митко Кърджалийски е златен медалист на земна гимнастика и бронзов на халки на международния турнир ”Олимпийски надежди”, който е с ранг на Европейско първенство. Две години по-късно трима състезатели на Михайлов (вече помощник треньор и на националния отбор) – Гено Радев, Димитър Димитров и Божидар Илиев (половин олимпийски отбор на България) следват примера на своя наставник и без страх се качват на олимпийския подиум в Мюнхен. Във вихъра на лютата борба между съветската, японската, германската и унгарската школи, тримата не успяха да пробият в класирането за медали, ала с изявите си момчетата от Варна, заедно с другите национали запазват мястото на страната сред престижната дванадесеторка на света. Гено Радев остава в националния отбор до първенството на планетата във Варна през 1974 г. и получава най-висока оценка в многобоя от всички българи.
През 1976 г. още не достигнал апогея на възможностите си като треньор, в името на добруването на варненския спорт Михайлов се съгласява и да оглави спортно- техническото направление във ФСФД ”Черно море” като заместник председател. На тази отговорна длъжност освен със знанията и опита си той се откроява със своята чуткост рядко да греши в преценката си дали да застане зад още недоказан, но с амбиции млад специалист или зад перспективен състезател. С това обективно прозрение в бъдещето, специалистът който ръководи пряко спортно-техническата и състезателна дейност ФСФД ”Черно море” се нареди сред трите най-силни дружествени формирования в страната с участници в олимпиадите, с десетки медалисти от световни и европейски шампионати, със стотици медали от балкански игри и държавни първенства, а като признание за добре свършена от спортното формирование работа през 1976 г. във Варна се изгражда първият в страната олимпийски център по спортна гимнастика.
Високо ценен като спортен специалист Българската федерация му възлага да изработи модел за изграждане на център за високо спортно майсторство по спортна гимнастика. Представеният заедно с Радил Рашков модел от Михайлов по-късно е одобрен от ЦС на БСФС за работа в национален мащаб по всички спортове. В предприетите структурни промени в националния ни спорт, Михайлов е избран и става първи президент на професионалния футболен клуб “Черно море”, а по-късно, след 1983 година, последователно е зам. председател на Окръжния съвет на БСФС, зам. председател на Областния спортен съвет (Варна, Шумен и Добрич), управител на спортния комплекс ”Черно море”, а от 2000 г. до днес – член на Управителния съвет на Асоциацията на варненските ветерани.
Трябва да добавим, че от 1974 г. Михайлов е международен съдия категория “Бреве”, която му дава право да съдийства на олимпийски игри, световни и европейски първенства , регионални игри и пристижни турнири по цялата планета. Самокритичен и взискателен към себе си, независимо дали става дума за състезателя, треньора и съдията по гимнастика или за спортния ръководител Любен Михайлов бе и си остана човек на дълга към спорта в “Черно море”, във втория си роден град Варна и в страната, човек, който умее да поема и носи отговорност и да удвоява взискателността щом стане дума за собствено поведение и действия. При него, на почит преди всичко е законът на справедливостта – всеки да получи заслуженото за вложените умения, знания и труд. Другото, според него е кощунство спрямо идеалите на спорта, които изповядва и в годината на 80 – тия си рожден ден.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
0
морският (преди 9 години)
Рейтинг: 37444 | Одобрение: 21759
ЧРД тренер,бъди все така на собствен ход и с бистър ум!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама