Една от най-чудесните традиции в България! 50-годишните правят дарение на Батак!

28.09.2014 / 08:11 0

Десетилетна традиция e сред най-паметните събития всяка година в Батак. При навършване на 50 г. родените в една и съща година се събират и даряват по нещо на родния си град. Така Батак се е сдобил с огромен кръст, чешми, фонтани, часовници, мост, дори самолет, пише "24 часа".

Сбирките обикновено се правят през юни и се очакват с нетърпение не само от участниците в тях, но и от останалите батачани. Вече 43 г. нито един набор не е пропуснал да организира събирането без значение от политическата и икономическа обстановка в страната.

“Сбирката на наборите е повече от празник за Батак. Това е събитие, което се подготвя и коментира месеци преди и след това”, обяснява кметът Петър Паунов. Родените в градчето прииждат за 50-годишния юбилей на набора си от цялата страна, често и от чужбина. Изключително трогателни са срещите между хора, които не са се виждали от деца или прегръдките между напълно непознати.

Миналата година роденият в Батак Живко Колев пристигна за сбирката от Ню Йорк, където живее отдавна. Планирал предварително отпуската си, за да присъства на събитието. Няма значение колко време и дали въобще са живеели в града участниците в празника, важното е да са родени в Батак. Много често тези, които малко след раждането си са напуснали със семействата и никога не са се връщали, получават покана за сбирката на наборите и пристигат.

Не е важно и ако нямат роднини в градчето и никого не познават. Това обикновено са деца, чиито родители са работили при изграждане на Баташкия водносилов път или са били военни. Децата им се раждат в Батак, но след приключването на работните им ангажименти те са напуснали селището безвъзвратно.

Първата сбирка на наборите от Батак е проведена през 1971 г. Според непотвърдена информация тя е инициирана и организирана от проф. Ангел Чаушев, бивш ректор на сегашния УНСС. Той събира наборите си, родени през 1921 г. От тази среща в местния музей се пази юбилейно знаме. 

Този живописен мост над реката в Батак е дарение от набор '59.

По времето на социализма сбирките са били провеждани в духа на времето. Събрание в читалището, засаждане на дърво и другарска почерпка, разказва Екатерина Пейчинова от местния историческия музей.  През 1992 г. родените през 1942 г. събират пари и изграждат малък монумент на входа на града. Купуват и градски часовник, който монтират на пощата.

След този първи жест на набор 1942-а всеки следващ се надпреварва да направи по-интересно и по-голямо дарение. Традицията продължава 22 г. Вече отдавна не става въпрос просто за дарения, а за вътрешна потребност на хората, въпрос на чест, морал и преклонение пред родния Батак, обяснява Пейчинова.

Организацията на събитието започва още в началото на календарната година, че дори и по-рано. Първо се събират хонаборите, които живеят в Батак. Те излъчват инициативен комитет, който се заема с организацията. Със съдействието на общината от ЕСГРАОН се вземат данни за всички родени в града, които навършват 50 г. през дадената година.

Издирват се адреси и се разпращат покани. Инициативният комитет дискутира и решава какво дарение ще направи техният набор. От всички се събира еднаква сума, която никога не е превишавала 50-100 лв.

Често, хора които нямат пари за момента, вземат заеми, за да присъстват на събирането и да дадат своята лепта за дарението. В Батак помнят случай, когато се събирал наборът на умствено изостаналия Митко. Неговите близки внесли нужната сума при организаторите с думите: “Митко няма да разбере нищо от празника, но държим и той да е част от сбирката на наборите си.” 

Първото дарение е направено през 1992 г. от набор '42 и се намира на входа на Батак.

Когато събраните пари не достигат за изграждане или покупка на определеното дарение, се търсят спонсори. Така се случва през 2007 г. Набор '57, от който е и кметът Петър Паунов, решава да издигне метален кръст над Батак. Нужни били 20 000 лв., затова в събирането на средства се включват и дарители, които не са от набора.

Понякога се използват възможностите на някой от наборите за неща, които няма как да се намерят дори и с пари, обяснява председателят на общинския съвет в Батак Катя Ангелова. През 1999 г. нейният набор решава да дари самолет.

Със задачата се заема летецът полк. Марко Карлюков. Той успява да уреди от армията бракуван боен самолет L 29, който е транспортиран и монтиран до Батак на едно от площадчетата на града, което предизвиква фурор сред местните жители.

През годините сбирките на наборите се провеждат при определен ритуал. Според статистика средно по 80% от родените през дадена година присъстват на срещите с наборите си. 

Дарена от набори чешма в центъра на града.

Всички се събират на площада, където приижда и целият град. Близки, роднини, приятели или просто любопитни идват да видят юбилярите и носят цветя, с които ги отрупват.

“Абитуриентските балове бледнеят пред сбирките на наборите. Радостта, сълзите и прегръдките са в изобилие. Трябва да го преживееш, за да го почувстваш.
Чрез този празник и даренията, които се правят, всяко поколение вгражда себе си в Батак. Затова и традицията е жива”, обяснява кметът Паунов.

Наборите поднасят венци и цветя в историческия храм “Св. Неделя” и пред мемориала на вечния огън. След това в другата черква - “Успение Богородично”, се служи водосвет за здраве. Едва тогава идва ред на даренията, които се освещават и официално предават на общината.

Така през годините градът се сдобива и с пешеходен мост над реката, красива чешма в центъра, фонтан, детски площадки. Набори даряват и нов полилей за храм “Успение Богородично”. Дори бронзовият надпис “Община Батак” и гербът на сградата на местната администрация са дарение.

Последното - от тази година, е беседка край параклиса “Св. Георги” над Батак. Дарителите се допитали до общината и църквата от какво имат нужда и след като разбрали, че параклисът се посещава постоянно от местни и туристи, решили да направят беседката.

“Винаги сме оказвали съдействие на наборите във връзка с даренията. Различни неща - документация, терени за поставяне, разрешителни или каквото е необходимо. Те от своя страна всяка година се допитват до нас за нуждите на града, за да подарят нещо, което ще е полезно за хората”, казва кметът на общината.

На 20 септември Батак отпразнува 50 г. от обявяването му за град. За своеобразния юбилей на родното място наборите от Батак от различни поколения и краища на страната отново се събраха.

Набор '57, от който е и кметът Петър Паунов, поставя огромен кръст, който се извисява над града.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама