Едвин Сугарев: Реформаторите шикалкавят, за да си качат цената

30.10.2014 / 15:20 1

Интервю на Валентина Петкова, "Труд" 
снимка: БулФото

- Г-н Сугарев, ще се стигне ли до правителство на малцинството, съставено от ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ)? Участието в него на Патриотичния фронт (ПФ) е нежелателно, тъй като европейските партньори са били неприятно изненади от изявлението на Валери Симеонов при откриването на парламента?
- Българите обаче едва ли са се изненадали, тъй като знаят бекграунда на Валери Симеонов и на самия ПФ. Що се отнася до позицията на Бойко Борисов за бъдещето правитество - да, наистина това е единственият избор. Няма друга опция в този парламент, освен правителство между ГЕРБ и РБ. Ако едната от тези партии не се окаже на висота, това ще е предателство спрямо бъдещето на България.

Второ, не мога да разбера РБ за какво се бори? Ако толкова им е неприятен Бойко Борисов и ако толкова предпотичат друга опция, защо изобщо се противопоставяха срещу правителството на Орешарски? Ами да го бяха оставили на власт.

- Кои партии ще подкрепят подобно правителство на малцинството?
- Дясноцентристко правителство на малцинството, съставено от ГЕРБ и РБ с парламентарната подкрепа може би на Патриотичния фронт и други тематични подкрепи от време на време от други парламентарни сили.

- Защо Радан Кънев държи в правителството да участва и Патриотичният фронт?
- За мен това е странно, тъй като за всеки политик е ясно какво представлява ПФ. Според мен реформаторите просто си качват цената и шикалкавят, за да покажат на ГЕРБ до каква степен е зависим от тях. След което да осребрят позициите си в изпълнителната власт. Другата хипотеза е още по-неприятна. Може да се предположи, че РБ се опитва да представи нещата така, като че ли ГЕРБ трябва да бъдат виновни за несъставяне на правителството, което ще доведе до разпад на този парламент с презумпцията, че ще имат по-добри изходни позиции при следващите избори. Това е опасна заблуда.

Забелязвате ли, че РБ иска правителство между трите партии, но ПФ не иска да участва. Да не говорим, че в него фигурират лица като Слави Бинев, известен с пълната си нетърпимост към Бойко Борисов.

- Реформаторите не са ли обезпокоени от управленската програма на Валери Симеонов?
- Радан Кънев много добре разбира всичко, но осъзнава и партийния интерес на РБ. А той в момента е да важничи и да крои номера. Да показва до каква степен бъдещото правителството зависи от тяхното благоволение.

- Проф. Михаил Константинов препоръча на младите десни лидери да се освободят от сянката на Иван Костов. Смятата ли, че дългата ръка на Костов се намесва при правене на правителството?
- По отношение на Радан Кънев съм убеден, че е така. Той просто е Иван Костов в сегашната политика. За Лукарски се съмнявам.

- Не преувеличавате ли ролята на Иван Костов днес?
- Неговата оставка като лидер на ДСБ маркира оттегляне, но то не е истинско. Той просто остави свои наместници. Костов не обича да зарязва своите проекти недовършени и търси да ги продължи под една или друга форма. 

Ако се вгледаме в исторически контекс, ще видим, че неговата роля е доста значима. Спомнете си момента, в който трябваше да се реши с кого ще управлява Симеон Сакскобургготски. Имаше оферта и към СДС. Той беше човекът, който каза, че това не може да стане. Ако беше взел друго решение, може би историята на България от тогава до сега щеше да е друга.

- Как си обяснявате поведението на Гроздан Караджов, който в този сложен момент обикаля медиите да обяснява, че РБ е пред разцепване?
- Той казва това, което мисли Радан Кънев. Той е говорителят на една теза, която предполага намаляване на влиянието на Меглена Кунева в тази формация и изолирането й. Това е процес, който започна на изборите за Европарламент, когато нейното място беше подменено с помощта на преференциалното гласуване.

- Смятате ли че посещението на лидера на ЕНП Жозеф Дол у нас ще принуди реформаторите да преосмисмислят позицията си и те все пак ще направят кабинет с ГЕРБ?
- Силно се надявам. Вероятно РБ получава стимули от ЕНП. Най-често фигури като Жозеф Дол изпълняват посреднически функции в подобни ситуации. Да се надяваме, че тази негова мисия ще бъде успешна.

От друга страна, никой не може да предвиди какви ще бъдат реакциите на РБ в бъдеще. Те винаги ще пазят критична дистанция и ще се държат така, като че ли не участват в управлението. Така ще могат в един момент да се отдръпнат и да кажат "ние не сме същите като тези, които управляваха досега".

Има една открита ненавист на РБ към ГЕРБ, която е обяснима. Продиктувана е от това, че ГЕРБ зае опразненото от традиционната десница политическо пространство.

- Опасенията на РБ не са ли продиктувани от това, че ако третата сила в правителството не е ПФ, то тази роля ще се поеме от ДПС?
- Мисля, че ДПС няма никакво намерение да пречи на правителството в този момент. Те дадоха своята оферта и казаха - подкрепяме безусловно, не искаме постове в него, но искаме да се запазят нашите позиции и да не се докосват нашите интереси.

- ГЕРБ има ли потенциал да проведе дясна политика?
- Надявам се да има. Разбира се, винаги ще съществуват колебания, свързани с политическата конюнктура. Вероятно ще правят компромиси, за да запазят някаква подкрепа, за да останат на власт. Дано тези компромиси не бъдат прекалено големи.

- Компромисите, които предстоят да се направят, как ще се отразят на бъдещето на парламентарните партии?
- В момента всички политически партии усещат какво ще се случи скоро. Това правителство, което ще поеме риска да управлява България в този момент е "правителство камикадзе", както го нарече Константин Пенчев. То ще бъде изхабено в кратки срокове заради непопулярните мерки, които ще трябва да предприеме, за да изтегли България от блатото, в което тя беше натикана от правителството на Орешарски и странната коалиция, която го подкрепяше. Тъй че, който иска да оцелее, гледа да подхвърли горещия картоф в ръцете на някой друг.

- Повече оптимист ли сте за съставянето на кабинета? 
- Оптимист съм, защото нито една от партиите, с изключение на РБ и някои други, няма интерес от това да се стигне веднага до предсрочни избори. Партиите са уморени и съзнават, че при следващи избори толкова скоро резултатът им ще бъде още по-нисък, че в парламента ще влязат още повече партии, което ще създаде нетърпима бъркотия. За сформиране на кабинет съм оптимист, но съм песимист за неговото бъдеще.

- Какъв срок му давате?
- Надявам се да е повече. Две години ще е критичният изпитателен срок.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама