Експерти: Още 10 валути ще се обезценят след юана
След девалвацията на китайския юан през миналата седмица започна истински ефект на доминото и понижаване на курсовете на редица национални валути на развиващи се страни, пише „Блумбърг”. Това се дължи на засилената конкурентноспособност на китайските стоки и увеличаването на техния пазарен дял на световните пазари за сметка на произвежданите от развиващите се страни.
От друга страна, понижението на цените на суровия петрол води до спад в приходите на повечето от застрашените от девалвация страни, които изнасят предимно суровини и минерали.
Първите две държави в този списък вече обявиха девалвация и преминаха към плаващ курс на националните си валути- Казахстан и Виетнам. Следващите се очаква да бъдат Турция и ЮАР, където вече е в ход обезценяване на националните валути. При тях всичко зависи и от политическата ситуация- колкото тя е по-несигурна, толкова повече ще се обезценят парите им.
Следващите в списъка са четири от бившите съветски републики- Туркмения, Таджикистан, Киргизия и Армения. Поветиняването на руската рубла и на казахския тенге вече оказват върху тях допълнителен натиск. Прогнозите са техните валути да поевтинеят с 20% в следващите 6 месеца. Впрочем, арменският драм вече загуби 15% от стойността си.
В същото положение са и три африкански държави- Нигерия, Гана и Замбия, пише блиц. Те изнасят основно петрол и метали, които понижиха цените си на световните пазари главно заради намалялото търсене от страна на Китай. В лошо положение е и египетския фунт, който може да поевтинее с 22% до края на годината.