Ердоган към света: Уважавайте изборния резултат (обзор)

02.11.2015 / 19:44 1

Pезултатите от парламентарните избори в Турция показват, че народът е избрал да запази климата на стабилност и доверие, заяви турският президент Реджеп Ердоган след изборите в неделя, на които партията му спечели съкрушителна победа.

Той призова света: “Уважавайте изборния резултат”.

Въпреки нарастващия гняв срещу управлението му турците му върнаха абсолютното мнозинство в парламента. Това бе голяма изненада за мнозина наблюдатели на Запад.

Ердоган тръгна на рискована стъпка - нови избори, и се оказа прав, коментират агенциите. Той се готви да формира правителство, което ще е напълно под негов контрол, след като Партията на справедливостта и развитието триумфира, вземайки 49,4% от гласовете и 316 места в 550-местния Меджлис. Победата затваря скобите на пълновластното царуване на Ердоган, прекъснато само за 5 месеца от изборите на 7 юни. Тогава управляващите загубиха парламентарното си мнозинство, а с това временно угасна и мечтата на държавния глава за промяна на конституцията за по-силна президентска власт, пише 24chasa.bg.

“Винаги съм казвал: една нация, едно знаме, една държава”, подчерта Ердоган на излизане от джамията “Еюп султан” в Истанбул. Посещението му там бе символично, тъй като

именно в нея

отивали да се

молят всички

нови султани

на Османската империя. Премиерът Ахмет Давутоглу от своя страна обеща активно да работи за решаване на кюрдския проблем и борбата срещу тероризма.

Премиерът, който е един от най-верните хора на Ердоган, призова още в първите минути за промяна на конституцията. “Призовавам всички партии, влизащи в парламента, да създадем нова цивилна национална конституция”, каза Давутоглу. “Нека заедно да работим за Турция, в която няма да има конфликти, напрежение и разделение и всеки ще приветства всекиго в мир”, обяви той.

Според окончателните резултати основната опозиционна Републиканска народна партия получава 25,4% от гласовете.

Партията на националистическото действие има 12%, а прокюрдската Демократична партия на народите преодоля с малко изборната бариера от 10% и получава 10,6%.

“Победа на страха” е обаче водещото заглавие на най-критичния към правителството вестник “Джумхуриет”. Според него резултатите са следствие от предизборната стратегия на Ердоган, базирана на приказки за “камикадзета, мъченици и икономическа криза”. Западни медии също добавят, че цялата кампания на управляващите е внушавала, че ще настъпи пълен хаос, ако в страната няма еднопартийно управление.

Ройтерс посочва, че изборите ще заздравят още повече хватката на президента Ердоган върху страната. Отслабени са и позициите на кюрдската Демократична партия на народите, “която за малко да отпадне от парламента”.

Без изненада, инвеститорите и борсите реагираха положително на новината за изборната победа на Реджеп Ердоган. Борсата в Истанбул отвори с ръст от 5%, а

лирата се

вдигна с 4%

спрямо долара и еврото.

Междувременно в Истанбул стана инцидент.

Охраната на президентската резиденция в града застреля мъж, който опитвал да проникне в сградата и не се подчинил на заповедта да спре, съобщи телевизия ТГРТ.

Мъжът се сдърпал с полицаите, които трябвало да използват оръжие.

Телевизия “Хабер Тюрк” пък съобщи, че мъжът може да се е самоубил. Според нейната версия той грабнал оръжието на един от полицаите и се застрелял в главата.

Султан Реджеп - половин Турция го мрази, другата го обожава

Отивайки на предсрочни избори толкова скоро, след като Партията на справедливостта и развитието изгуби мнозинството си в парламента през юни, Ердоган пое огромен риск. Той обаче изтегли печелившата карта, сочи Би Би Си. След изборите в неделя управляващите в Турция имат много повече от 276 места, които му бяха необходими за абсолютно мнозинство.

Обожаван от половин Турция и мразен от другата половина, Реджеп Ердоган иска да превърне страната в президентска република и да съсредоточи още повече власт в ръцете си.

Сигурността бе основният залог на изборите на 1 ноември след нарушеното примирие с бунтовниците от Кюрдската работническа партия (ПКК) и след най-тежкия самоубийствен атентат в историята на страната, когато миналия месец пред гарата в Анкара загинаха 102-ма души.

Партията на справедливостта и развитието имаше постоянно мнозинство от 2002 г. Изгуби го за първи път на изборите на 7 юни. Това бе огромен удар за Ердоган и той реши да направи всичко възможно да не остави нещата да му се изплъзнат и втори път.

След 11 години като премиер през август 2014 г. той стана първият пряко избран президент, но функциите на поста в Турция са до голяма степен церемониални. Критиците непрекъснато го обвиняват, че

тайно опитва да превърне

Турция в консервативно

мюсюлманско общество Той започна тежка битка с военните, поддържащи светската власт. В десетилетията, след като Партията на справедливостта и развитието взе властта, военните се намесваха 4 пъти, за да намалят влиянието на ислямистите. През 2013 г. Ердоган триумфира над военния елит, след като 17 висши офицери бяха вкарани в затвора до живот за опит за държавен преврат. Случаят стана известен като “Делото “Ергенекон”. Когато през 2011 г. 200 офицери бяха задържани в т.нар. “Операция “Чук”, шефовете на сухопътните, морските и въздушните сили подадоха оставка в знак на протест. Сред обвиненията срещу Ердоган е и това, че използва съдебната власт, за да затваря устата на опонентите.

Ердоган използва цялата мощ на държавата, за да потуши масовите протести в Истанбул през 2013 г., фокусирани върху парка “Гези” - зелено пространство, което трябваше да бъде унищожено заради голям строителен проект.

Правителството му бе ударено от огромен корупционен скандал през декември 2013 г., който доведе до няколко ареста, включително на синовете на 3-ма министри от кабинета. Този скандал го изправи на нож с живеещия в САЩ духовник Фехтулах Гюлен, нарочен за основен поръчител.

Той стана причина и

за забраната на туитър

в страната

Друг голям скандал бе свързан със строителството на новия му президентски дворец с повече от 1000 стаи, за който бяха платени над $ 615 млн.

Въпреки всички критики осанката му на борец се нрави на много турци, особено в по-малките градове и села. Мнозина обичат да го наричат Султана, препращайки към времената на Османската империя.

Съпругата на Ердоган Емине винаги ходи забрадена на обществени места. Президентът обаче отрича, че иска да наложи ислямските ценности, и твърди, че е привързан към светската власт. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама