Ето как млади варненци могат да получат до 25 хил. евро европейски пари
Неколцина млади предприемачи от Варна са стартирали собствени фирми и са развили дейността им благодарение на европейско фондово финансиране. Поне трима от тях се явиха в зала Варна, за да споделят опита си в рамките на семинара „Възможности за европейско финансиране за младите хора“. Един от тях е създал работеща успешно счетоводна къща, сподели самият той.
Събитието протече в подкрепа на кандидатурата на Варна за Европейска младежка столица, а негов организатор е Областен информационен център-Варна и Дирекция „Европейски и национални оперативни програми“ при Община Варна. В него се включиха експерти от община Варна, от областния център и от Бюрото по труда.
От отдел „Младежки дейности“ разясниха последните стъпки по етапа за кандидатстването на Варна за европейска младежка столица през 2017-та. Оказа се, че до финала остава около половин месец, а наши делегати заминават за предтавяне в Холандия. Журито ще заседава на 14 ноември, припомни началникът на отдела Светлана Пасева.
Те представиха възможности, при които чрез определени финасови направления, всеки новостартиращ предприемач с иновативна идея или проект може да избегне дългосрочни отношения с банките.
Близо 850 заявки от работодатели са били подадени в бюрото по труда с цел обучение и стаж на млади хора, съобщиха от там. Голяма част от тах обаче са за нискоквалифициран труд, стана ясно от справката. За това семинарът предлага възможности за иновативно настроените кандидати.
Стана дума за Европейския инвестиционен фондовите мениджъри Eleven и LAUNCHub. Eleven управлява фонд с капитал от 12 млн. евро с цел да направи около 200 инвестиции в иновативни стартиращи бизнеси. Очаква се инвестицията в една компания от портфейла на фонда да бъде между 25 хил. и 200 хил. евро. За тази своя дейност Eleven е привлякъл като свои партньори Google и Springboard. Springboard е базиран в Лондон акселератор за стартиращи предприемачи, който предоставя първоначално финансиране и програма за менторство.
Другият избран мениджър – LAUNCHub, управлява фонд с капитал от 9 млн. евро, фокусиран върху информационните и комуникационните технологии. Целта е той да направи около 120 инвестиции през следващите четири години. Очаква се всяка от тях да бъде в размер между 30 хил. и 200 хил. евро. В това LAUNCHub си партнира с най-големия фонд за предоставяне на първоначално финансиране и програма за менторство в Европа – Seed Camp, както и с института за предприемачество Cisco в България.
Новият инструмент на ЕИФ за подкрепа на предприемачеството и предоставяне на първоначално финансиране се състои от два свързани компонента – акселератор (Accelerator) и сийд (Seed). Първият предоставя първоначално финансиране за изработване на прототип или първоначална версия на продукта, а вторият – последващо финансиране на предприемачите, успешно завършили фазата на акселератора. От втория компонент могат да се възползват и други обещаващи стартиращи бизнеси.
По данни от публичния модул на Информационната система за управление и наблюдение на
структурните инструменти на Европейския съюз в България(ИСУН) към 16 май 2014 година във Варненска област са сключени 550 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми.
Финансирането е до 25 хил. евро само при успешен проект
В рамките на първата фаза младите предприемачи могат да получат финансиране до 25 хил. евро, с което в срок до една година да разработят и тестват пазарния потенциал на продукта или услугата си. В замяна на финансирането фонд мениджъра придобива между 8 и 10% от новосъздадената компания. В сийд фазата финансирането е до 200 хил. евро, срещу дял между 20 и 49% дял от фирмата. Целта на управляващите фондове е да излязат от инвестицията в 10-годишен срок, което означава, че предприемачите могат да изкупят техния дял. В противен случай фонд мениджърът се ангажира да намери подходящите ко-инвеститори, които могат да бъдат други финансови институции, стратегически инвеститори с интерес в региона, и т.н.
Специалистите представиха оперативните възможностите на програми „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г, „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ и проект за стартиране на собствен бизнес от безработни лица по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Присъстващите в зала „Варна“, обаче повдигнаха темата за първоначалната инвестиция на младия предприемач, която трябва да бъде изпълнена със собствени средства. Оказа се, че ако не разполага с такива, иноваторът не би могъл да получи необходимата финансова помощ като възвръщаемост на вложението си, тъй като не би могъл да го стартира. Казусът предизвика дълга дискусия за гаранцията за успех, която остава само и единствено в амбициозността и качествата на предприемача, стана ясно на семинара.
Виолета Гурнакова