Ето какви са заплатите във всеки български град според актуалните обяви
Институтът за пазарна икономика и Инфограф започнаха анализи на масивите от отворени данни, предоставяни от Портала за отворени данни на Република България.
Днес ви предоставяме един от тях - този за пазара на труда.
Отварянето на данните на Агенция по заетостта (АЗ) за свободните работни места, обявени в нейните териториалните поделения, позволяват нов подход към анализа на процесите, които протичат на пазара на труда.
Прегледът на данните на АЗ за свободните към 3 септември 2015 г. работни места показва, че:
Свободни са 14 771 работни места, разпределени в 6 068 обяви;
От активните към 3 септември 2015 г. обяви 54% са за безсрочни договори,44,8% за срочни и само 1,2% за граждански договори;
82,6% от обявите са за 8-часов работен ден, а вторият най-висок дял (5,8%) е за работа на половин работен ден (4 часа);
Обявено заплащане
За близо 70% от обявените свободни работни места няма предварително определено заплащане. Това може потенциално да се разглежда като едно от обстоятелствата, които забавят намирането на търсения персонал и затрудняват трудовото посредничество.
По различните видове договори заплатата е упомената в 31% от обявите за безсрочен договор, в 29% от обявите за срочен договор и само в 6% от обявите за граждански договор[1];
Претеглена към броя на свободните работни места по различните обяви (тъй като по една обява може да има повече от едно заявено работно място), средната брутна заплата за свободните работни места в страната (изчислена на база 8-часов работен ден) е 536 лв.
За заплащане, по-ниско от 420 лв. за 8-часов работен ден (нивото на МРЗ от 1 януари 2016 г.), са 421 (24%) от общо 1 770 обяви с посочено заплащане и работно време и 1 346 (31,5%) от общо 4 270 работни места с посочено заплащане и работно време (по някои обяви има повече от едно заявено работно място).
Половината от обявите за работа над 1 000 лв. (11 от общо 22 обяви и 87 от общо 122 работни места) са в столицата, като болшинството обяви за такъв тип заплата са за шофьори, инженери и монтьори.
Графика 1: Средна месечна заплата, изчислена на база 8-часов работен ден, по активните обяви за работа към 3 септември 2015 г., които съдържат информация за продължителността на работното време и предлаганото заплащане (брой обяви)
Регионален преглед
• На областно ниво, средната заплата (претеглена към 8-часов работен ден) по активните обяви и свободните работни места, за които има данни за нивото на заплащане и работното време, варира от 747 лв. в София (столица) до 428 лв. във Велико Търново.
• Освен в столицата, високо ниво на предлагано заплащане се забелязва още в областите Габрово - 619 лв. и Перник - 585 лв. Предлаганите заплати в Благоевград, Пловдив и Варна също са над средната за страната.
• Освен във Велико Търново, сравнително ниски нива на заплащане се предлагат още в областите Сливен (449 лв.) и Пазарджик (452 лв.).
Графика 2: Средна заплата по свободните работни места в активните обяви за работа към 3 септември 2015 г. (лв.)
Брой на безработните, борещи се за едно работно място
Според последните официални данни на АЗ за броя на регистрираните безработни лица (към м. юли 2015 г.), те възлизат на 309 781 души. Съпоставката на техния брой по области и на броя на свободните към 3 септември 2015 г. работни места показва, че:
• Най-много безработни се борят за едно място в област Разград - 67 души, а най-малко - в област Русе (9 души). Средно за страната за едно свободно работно място се борят 21 души.
• В Северна България за едно място се борят 25 безработни, а в Южна България - 19 души. В комбинация с по-ниската заетост в много от областите в северната част на страната и високата безработица там, намирането на работа остава сериозно предизвикателство.
Графика 3: Брой на безработните лица, които се борят за едно свободно работно място