Ето какво означават кучешките звуци на човешки език

23.09.2014 / 08:10 0

Мечтали ли сте си някога да разберете какво точно се опитва да ви каже четирикракият ви приятел на неговия кучешки език?

Или ако можеха поне кучетата да научат човешкия език ... Но тъй като това няма как да се случи в близко бъдеще, защо просто не научите смисъла на различните кучешки звуци, за да може да се разбирате перфектно помежду си?

Кучетата, за разлика от птиците, не са надарени с големи вокални възможности, така че всъщност е доста лесно да се разграничат звуците, които издават. Ето какво е тяхното значение, описано от zoomedia.baubau.bg.

1. Скърцане

Няма как да не разпознаете или пък да пропуснете тихото скърцане, тъй като този звук би трябвало да ви е съвсем познат от периода, в който вашето куче е било малко бебе. Всъщност това са първите му "думички".

Когато издава постоянен скърцащ звук, кучето обикновено иска да ви каже, че е изплашено или усеща болка. Често може да чуете този звук от куче, което е оставено самичко на непознато място или когато водите любимеца си на ветеринар.

2. Скимтене

Скимтенето е доста често срещано сред малките кученца, защото това също е един от първите звуци, които те се научават да издават.

Често сте го чували, когато кученцето ви е казвало, че е гладно или просто е търсело вниманието ви.

Но скимтенето е доста характерно и за възрастните кучета, като при тях се използва със същото значение. Освен това, може да го чуете, когато кучето ви иска да бъде пуснато от клетка или освободено от каишката си.

3. Въздишане

Въпреки че кучетата обикновено въздишат, когато са изтощени или разочаровани, те го правят доста често и когато са отегчени.

Ще забележите, че кучето ви изпъва предните си крака и се протяга, малко преди да легне по корем за обедна почивка. Тогава поставя глава на опънатите си напред крака и издава една доста убедителна въздишка. Това означава, че е уморено и че е готово да поспи.

Въздишката от разочарование е различна. При нея няма да забележите обичайните кучешки ритуали преди сън. Тогава то просто ще въздиша и ще се стовари на пода с наведена глава.

4. Различни лаещи звуци

Сред "думите" на кучетата, които са доста трудни за разграничаване, са лаещите звуци. Кучетата могат да издават няколко вида лай, който има различно значение в зависимост от ситуацията и наличието на други околни шумове.

Ловни кучета

Те лаят най - често, когато са на лов или когато сте заедно на приключение в непозната местност. В такъв случай лаенето означава, че има нещо интересно наоколо, което кучето също иска да види.

То лае и извършва движения, сякаш се втурва внезапно към нова миризма наоколо. После се спира и се връща при вас, подканяйки ви да го последвате.

Предупредителен лай

Кучета надават предупредителен лай, когато се чувстват застрашени или когато надушват миризмата на нарушител наоколо, независимо дали той е друго куче или човек.

Тогава те издават кратки, енергични звуци, първо, за да предупредят натрапника. Когато усетят, че опасността се увеличава, постепенно започват да издават дълги и силни лаещи звуци, почти като вой.

Кучета пазачи

Те издават така нареченото алармиращо лаене. Често ще го чувате, когато кучето не вижда от къде идват околните шумове.

Тогава то издава няколко кратки и случайни звуци на лай, докато не се увери действително какво се случва и не се успокои.

Отегчено куче

Продължителното лаене в такива случаи цели да привлече вниманието ви към това, че кучето ви иска да го измъкнете от досадната ситуация, в която се намира.

Ще го чувате често, когато то иска да излезе на разходка или да бъде пуснато от клетката си.

Наранено куче

Лаенето за помощ обикновено представлява един силен и продължителен звук. Кучето го издава тогава, когато е ранено или нещо го боли.

Това е един от знаците, по които може да разберете, че нещо не е наред със здравословното състояние на кучето ви, дори и да няма видими признаци за това.

Игриво лаене

Не бихте могли да го сбъркате с друг вид кучешки звук, тъй като то е придружено с енергично размахване на опашката.

Това е ясен знак, че кучето ви иска да си играе. Това е и най - често срещаният вид лаене или така нареченото "джавкане".

5. Виене

Този зловещ кучешки вой е известен от филмите на ужасите и е доста показателен. С него обикновено кучето казва на стопанина си, че е разгонено.

Затова предимно мъжките кучета вият, особено когато надушват, че в района има разгонена женска, която си търси партньор. Виенето може да бъде и в знак на недоволство или тревожност, ако кучето е оставено само у дома.

А когато се приберете вкъщи, от вълнение то започва да издава виещ звук, смесен с ръмжене, клатеща се опашка и плътно прибрани към главата уши.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама