Ето колко години сонда на НАСА пътува до Плутон - вижте какво й се случи (Видео)

09.12.2014 / 09:06 2

След деветгодишен полет към външните граници на Слънчевата система, космическата сонда на американската Национална космическа агенция (NASA) New Horizons се е събудила, за да се подготви за проучването на Плутон, пише CNET, цитирана от 24 часа.

Сондата е изминала 4.8 милиарда километра, за да отиде там, където досега не е достигал космически апарат. Целта й е планета джудже Плутон и домът й - изпълненият с астероиди регион, наречен пояс на Кайпер.

New Horizon беше изстреляна на 19 януари 2006 година и прекара в хибернация около две трети от пътя или 1873 дни. С наближаването на края на космическото пътешествие дойде време за събуждане. Учени от университета “Джонс Хопкинс” са потвърдили, че са получили сигнал от сондата, показващ, че се е включила. Времето, необходимо на сигнала да достигне от New Horizons до Земята е 4 часа и 26 минути. По време на хибернацията апаратът на NASA е преминал през 18 различни състояния. Тези цикли са дали възможност на Агенцията да наблюдава сондата, да предпазва компонентите от износване и повреди и да намали риска от отказ на системите.

Преди сондата да започне да проучва Плутон на 15 януари, екипът на Земята ще извърши поредица от тестове, за да е сигурен в пълноценното й функциониране. Учените ще изпробват и сензорите на апарата, сред които са инфрачервени и ултравиолетови спектрометри, компактна пълноцветна камера, телескопична камера с висока резолюция, два мощни спектрометра за частици и детектор на космически прах. New Horizons ще се доближи максимално до планетата джудже на 14 юли 2015 година, но наблюденията ще започнат преди тази дата и ще продължат след това. Екипът на NASA очаква детайлни снимки на Плутон през месец май, през юли сондата трябва да изпрати изображения на луните на Плутон, а през следващото десетилетие апаратът ще прекоси пояса на Кайпер. Астрономите се надяват, че през 2038 година New Horizons ще се намира на 100 астрономически единици (АU) от Слънцето, изпращайки данни за външната хелиосфера. Една астрономическа единица се равнява на приблизително 150 милиона километра.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама