ГЕРБ и ДПС прокараха поправката „НОИ“ (обзор)

19.12.2014 / 22:50 3

С гласовете на ГЕРБ (82), ДПС (33), трима от БДЦ на Николай Бареков и двама независими депутати парламентът прие скандалната пенсионна реформа. 30 депутати от БСП гласуваха с "въздържал се", предаде Труд.

Според поправката, ако българите, които тепърва започват работа, не изберат до 1 година вноската им за втора пенсия да отива в пенсионен фонд, парите им ще отиват директно в НОИ. Останалите, които вече се осигуряват, ще могат по свое желание също да се прехвърлят в НОИ, но не е записан срок за избора. Условията за тях ще бъдат разписани в подзаконов акт на кабинета.

От ГЕРБ обещаха до март 2015 година да бъдат направени още законови промени, за да могат българите да връщат обратно парите си в частни фондове, ако са отишли в НОИ, но са променили решението си. Социалният министър Ивайло Калфин изрази резерви, че това може да стане, защото в НОИ няма индивидуални партиди. Затова няма да е възможно планирането на бюджета на осигурителния институт.

Парите от прехвърлените вноски от частните пенсионни фондове в НОИ ще бъдат използвани „за намаление на държавния дълг и за намаление на дефицита по консолидираната фискална програма”, обяви финансовият министър Владислав Горанов от парламентарната трибуна преди гласуването. Според него свободата на избора не трябва да създава напрежение в българския парламент, а да го обединява. „Ако не сме уцелили ваксата с тези текстове, дали сме си срок до 31 март 2015 г.", каза Горанов. “Докато съм финансов министър, обещавам тези средства да не ме провокират да ги пренасочвам”, обяви по-късно той.

“Родените през 70-те сме бейби бум, ние сме най-голямото българско поколение. Тези, които ще внасят, когато ние се пенсионираме, са най-малките в историята български поколения, освен ако не дойдат по-малки. Има ли изчисление за тази мярка? Няма. Ако имаше - щеше да го има и в бюджета, но няма", реагира съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев.

Парламентарната група на ГЕРБ промени мнението си за прехвърлянето на вноските няколко пъти за един ден. Шефът на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов е съобщил на председателския съвет в 8,30 ч сутринта, че промените ще бъдат отложени за март. Владислав Горанов обаче е успял да убеди по телефона премиера Бойко Борисов, който е в Брюксел, да даде зелена светлина за гласуване въпреки съпротивата на коалиционните партньори от Реформаторския блок и АБВ, както и на работодателски организации, експерти и граждани. Групата на ГЕРБ се събра по обяд и промени позицията си. Според присъствали на заседанието Горанов е реагирал емоционално и дори е заплашил с оставка.

Поискаха оставката на Горанов

Около 200 души се събраха на протест пред сградата на парламента с искане за оставката на финансовия министър Владислав Горанов вчера следобед. Демонстрантите носеха плакати с надписи "Горанов да си ходи", скандираха "Мафия" и на няколко пъти успяха да блокират движението по жълтите павета.

Сред протестиращите се забелязваха представители на браншови организации на работодатели и ръководители на пенсионни фондове.


Социалният министър Ивайло Калфин:
Без реформи пенсионната система ще се изпразни

Тази година се пенсионират 43% повече хора заради замразяването на възрастта за пенсиониране, както и 74% повече военнослужещи. Ако продължаваме по този начин, ние действително ще направим пенсионната си система абсолютно изпразнена от собствени ресурси и тя ще зависи единствено и само от субсидиите от бюджета. Това каза в парламента вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на дебатите за бюджета за държавното обществено осигуряване.

Всички предложения са много хубави, всички искаме повече пари за майките и пенсионерите, това обаче е бюджет и приходната и разходната част трябва да бъдат изравнени, добави Калфин.

Президентът поиска 3 месеца отсрочка

Президентът Росен Плевнелиев поиска три месеца отсрочка за предложената от ГЕРБ промяна в пенсионния модел. Плевнелиев се обяви срещу прибързани решения, без да има оценка за въздействието им. От ГЕРБ поискаха в НОИ също да се правят вноски по втория стълб на осигуряването, а не само в частни пенсионни фондове.
Плевнелиев обръща внимание, че проектът за промени на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и на Кодекса за социално осигуряване не представлява просто мерки за стабилизиране, а сериозна промяна на модела на пенсионноосигурителната система, действащ от 2000 г. Според държавния глава такива сериозни промени трябва да се извършват при спазване на принципите на социалния диалог. Той напомня, че задължителната предварителна оценка на нормативните актове е записана и в коалиционното споразумение на правителството.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама