ГЕРБ и РБ не се разбраха за коалиция (преглед на печата)
News.bg
Перспективата за съставяне на ново правителство е водеща тема за вестниците в четвъртък.
„ГЕРБ прекратява засега разговорите с Реформаторския блок за съставяне на правителство въпреки съвпаденията по 90% от приоритетите в програмите на двете партии, включително за спорната реформа в правосъдието. Това обявиха от формацията на Бойко Борисов пред журналисти след консултации в парламента, продължили повече от 6 часа.
В края на тежките консултации, най-продължителни до момента, стана известно, че най-голямата парламентарна сила не вижда в Реформаторите стабилен и надежден партньор, а десните не са чули ясно изявление, че ГЕРБ не подкрепя модела "КОЙ" на срастване на политическа, икономическа и медийна власт.
Като причина за разминаването от ГЕРБ посочиха, че не са получили отговор на основни въпроси - дали блокът ще бъде стабилен и надежден партньор, дали приема лидера на партията Бойко Борисов за министър-председател, колко от партиите в блока са готови да подпишат коалиционно споразумение. В отговор на въпрос не изключиха кабинет с участието на блока и въпреки това няколко пъти подчертаха, че разговори с Реформаторите повече няма да има.
Зам.-председателят ДСБ и член на преговорния екип на блока Петър Москов възрази, че коалицията е готова още утре да продължи разговорите с готовност да се включи в бъдещо управление. Единственото условие било мнозинството да има политическа рамка, която да е ясен знак, че не одобрява модела "КОЙ".
"Не получихме най-важния отговор - как можем да съставим стабилно правителство без да сме наясно колко надежден партньор е Реформаторският блок", заяви Румяна Бъчварова от ГЕРБ. И добави, че в ГЕРБ имат опасения, че със самата стратегия на преговорите се е целяло в края им тя и съпартийците й да бъдат предизвикани да ги прекратят.
Москов отговори, че ако разминаването е само за това има ли гаранции кой представлява Реформаторския блок, това е технологичен въпрос. Блокът бил готов да намери подходяща юридическа форма за такива гаранции до края на седмицата.
"В края на разговора се оказа, че преговаряме с хора, зад които стоят или 22-ма, или 23-ма депутати, дори този въпрос не е ясен. И нямаме гаранции за стабилност на участието, за да можем да имаме стабилно управление", отговори Румяна Бъчварова. Корман Исмаилов е единственият депутат от НПСД. Заради неговата формация в изборната нощ от Патриотичния фронт обявиха, че не приемат Реформаторите за коалиционен партньор. Фронтът обаче беше сочен и от ГЕРБ, и от дясната коалиция като възможен трети участник в управлението.
Менда Стоянова от екипа на ГЕРБ заяви, че с платформата блокът поставя трудна задача на най-голямата парламентарна партия. Причината - дясната коалиция изключва БСП, ДПС, "Атака" и ББЦ, а има резерви към някои от политиките на Патриотичния фронт. Предстоят разговори с Патриотичния фронт и АБВ. ГЕРБ и Реформаторите имат едва 107 депутати и не могат да съставят стабилно мнозинство без трета формация..." - в. „Дневник".
Проблемите с гарантирането на влоговете и кризата с КТБ отново са сред актуалните теми в печата.
„Вложителите във всяка банка ще имат право на достъп до депозитите си 7 дни след като БНБ обяви трезора в неплатежоспособност. Това предвиждат поправки в Закона за гарантиране на влоговете, съобщи вчера служебният финансов министър Румен Порожанов след заседание на правителството.
Поправките се налагат заради забавения вече четвърти месец достъп на вложителите на КТБ до парите им след поставянето на банката под специален надзор, заради което Брюксел откри наказателна процедура срещу България.
Причината - сегашният закон обвързва плащането с обявяването на банката в несъстоятелност, което е дълга процедура. Разликата е, че самото поставяне под специален надзор означава, че банката е неплатежоспособна за момента.
Финансовото ведомство се надява новият парламент бързо да приеме поправките, съобразени със сроковете в новата евродиректива, както и актуализацията на бюджета, за да се приложат текстове и при казуса "КТБ".
Порожанов прогнозира, че изплащането на гарантираните депозити от КТБ би трябвало да започне след 20 ноември, когато се очаква финалното решение на БНБ. Той не допусна специалният надзор на банката да се удължи с още месец, до края на декември, но на директния въпрос ще се ангажира ли със срок за депозитите препрати за отговор към БНБ.
Напрежението между Централната банка и Министерството на финансите вчера ескалира за пореден път.
"Днес ще отговоря на писмото на БНБ. Те обявиха, че МФ е органът, който трябва да разработи плана за преструктуриране на КТБ, защото министърът на финансите бил органът по Закона за държавните помощи. За хора професионалисти това би звучало най-малкото несериозно. Отговорностите за развитието на казуса "КТБ" де факто са на надзорния орган - на БНБ", категоричен бе Порожанов." - в. „Труд".
Всекидневниците продължават да следят случая с 13-годишната Ана-Мария и нарушенията в 4-о помощно училище.
„Глоба от 1000 лв. заплашва директорката на 4-о помощно училище "Проф. Димитър Кацаров" в София заради административните нарушения, съобщиха от Държавната агенция за закрила на детето вчера.
Скандалът гръмна, след като майката на 13-годишната Ана-Мария, разказа във фейсбук и по медиите, че когато отишла да вземе дъщеря си, която е аутист, от училище на 19 септември, я намерила без сутиен. На 27-и пък момичето отказало да влезе в банята и с ужас обяснило, че "чичко" я е пипал. Въпреки сигнала на майката до всички институции те се задейсваха едва след като медиите гръмнаха.
Сред нарушенията в училището, установени при проверката на агенцията, са подценяване на ситуацията от директорката Венета ал Шериф. На 19-и за известен период децата са оставени на грижата на чистачка и домакинка. Директорката се задължава да постави камери по коридорите, както и в класните стаи, казаха от агенцията. В момента имало само 3 - на входа и във фоайето.