ГЕРБ остана в малцинство за вдигането на данък "лихва"

03.12.2014 / 00:08 0

Данък "лихва" остава 8% догодина. Но пък от 1 януари вече ще се облагат не само срочните депозити, а всякакви пари, вложени в банки, с едно изключение - детските влогове. Това реши вчера парламентарната бюджетна комисия при подготовката на данъчните закони за 2015 г. Депутатите от ГЕРБ се оказаха малцинство по въпроса за ставката и само те подкрепиха предложението на правителството доходите от спестявания в банки да се облагат с 10%, както е за другите доходи, пише "Сега".

Леви и десни този път се оказаха съмишленици, а Румен Гечев от БСП и Мартин Димитров от Реформаторския блок "рамо до рамо" защитиха запазването на ставката в сегашния й размер - 8%. При това положение данъчните приходи за догодина трябва да бъдат намалени със 17-18 млн. лева, предупредиха от Министерството на финансите. Има и друг проблем - риск от наказателна европроцедура.

"Няма нужда от покачване на данъците, когато търсим растеж и превръщане на спестяванията в инвестиции", обясни Мартин Димитров. Той отбеляза, че увеличение на който и да е данък дава много лош сигнал, а в конкретния случай и потенциалните приходи в бюджета са минимални.

Данък "лихва" е пренебрежимо малък и не накара хората да си извадят парите от банките и да пазаруват или инвестират, посочи пък Делян Добрев от ГЕРБ. Той даде пример, че за влог от 10 000 лева с 3% лихва данъкът ще е 30 лева при ставка 10% и 24 лева при ставка от 8%. Освен това логиката е ставката да е 10% - както за останалите доходи.

"Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят. Призовавам ви да гласувате за този текст в името на справедливостта на данъчната система, настоя председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова, но мотивите на ГЕРБ не убедиха депутатите от другите партии.

Облагането на лихвите по срочни депозити на гражданите бе въведено от началото на 2013 г. по идея на тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Прогнозата бе този ход да осигури 132 млн. лева допълнителни приходи в бюджета. Но сметките се оказаха криви, тъй като банките измислиха нови "спестовни продукти", с които вложителите на практика се измъкват от обхвата на данъка. Така приходите за 2013 г. се оказаха само 82 млн. лева. За 2014 г. ставката бе намалена от 10 на 8%, след като предишното управление одобри график за поетапно намаление на данъка до пълното му изчезване през 2017 г. При 8% ставка за цялата 2014 г. финансовото министерство очаква само около 65 млн. лева, стана ясно вчера. Миналия месец новият министър на финансите Владислав Горанов обяви, че графикът за постепенно намаляване ще отпадне и че от Нова година данък "лихва" ще се върне на първоначалното си ниво - 10%, а освен това ще обхване почти всички "складирани" в банките пари, дори тези по разплащателните сметки.

Според изчисленията на МФ увеличението на ставката и на базата трябваше да вкара допълнителни 40 млн. лева в хазната. Качването на данъка от 8 на 10% би донесло около 17 млн. лева повече приходи, а разширяването на обхвата му върху почти всички спестявания без детските влогове - около 23 млн. лева, обясни Людмила Петкова, шеф на данъчната дирекция в Министерството на финансите. "Не очаквахме данъкът да остане 8 процента, но за нас е много важно, че се прие разширяването на данъчната основа", коментира пред журналисти тя след гласуването в бюджетната комисия. 

Окончателното решение за данък "лихва" ще стане ясно при гласуването на пакета данъчни закони в пленарната зала. Не е изключено тогава ГЕРБ все пак да защити увеличението на ставката. Един от сериозните аргументи е заплахата от наказателна процедура от Брюксел, ако данъкът остане 8% за местни физически лица. И в момента на практика България е в нарушение на европейското законодателство, тъй като дискриминира чуждестранните вложители - те плащат 10% данък. Това обясни вчера председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова. 

Досега не сме получавали предупреждение от Брюксел, отговори Людмила Петкова на въпрос на "Сега" дали ЕК не е реагирала на тази дискриминация. Но е възможно да бъде открита процедура, ако Еврокомисията бъде сезирана за нарушението, призна Петкова.



ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА СЕМЕЙСТВАТА

Догодина ще бъдат въведени две данъчни преференции за семействата с деца. В семейство с 1 дете единият родител ще може да приспадне 200 лева от дохода си преди облагане, за 2 деца преференцията ще е 400 лева, а за три или повече деца - 600 лева, реши бюджетната комисия вчера. Данъчното облекчение няма да важи за родители, чиито деца са настанени в социални домове, и, естествено, не се отнася за семейства, които не работят и нямат доходи. Другата преференция дава право един от родителите на дете с увреждания да приспадне от годишния си облагаем доход 2000 лв. 

Според друга одобрена вчера промяна ще отпадне необлагаемият минимум, който предното управление гласува за най-ниските заплати. Все пак хората ще могат да се възползват от него за доходите си за 2014 г. Това означава, че българите, които през отиващата си година са получавали само трудови доходи в рамките на не повече от 12 минимални работни заплати - т.е. до 4080 лева, ще могат догодина с подаване на данъчна декларация да поискат да им бъде възстановен удържаният 10% данък върху доходите. Това ще струва до 150 млн. лева на бюджет 2015, прогнозират от МФ. /"ПЕТЕЛ"

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама