ГЕРБ връща данъка върху депозитите в разширен вариант

22.11.2014 / 00:33 0

ГЕРБ ще предложи от догодина лихвите по всички видове влогове, с изключение на детските, да бъдат облагани отново с 10% данък. Това съобщи в парламента вчера председателят на временната парламентарна комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Така на практика ще се разшири обхватът на налога. Досега той важеше само за лихвите върху срочните депозити. Освен това управляващите планират догодина да бъде запазен и сегашният размер на минималната работна заплата от 340 лева, съобщава "Сега". 

"Считаме, че при едно плоско ниско облагане от 10% - такова, каквото ще бъде и за следващата година, е правилно всички видове доходи да бъдат обложени, максимално да е разширена данъчната база", обясни Менда Стоянова. Според нея облекчение може да се допуска само с оглед на демографската политика. "Ако държавата прави някакви преференции, те трябва да бъдат за детските влогове, за лечение на деца. Всичко, което касае демографската политика, може да бъде оправдано като облекчение", обясни тя. Според нея в борба за привличане на клиенти банките са пуснали продукти, които маскират депозити като спестовни влогове. "Сега смятаме, че трябва да се затвори тази вратичка. Така, както по Закона за гарантиране на влоговете ще се изплащат абсолютно всички гарантирани влогове, независимо дали те са спестовни, депозитни или каквито и да било други, така и лихвите по всички тези влогове трябва да се облагат", категорична бе тя. Според Менда Стоянова от новата мярка в бюджета ще влязат около 80 млн. лв.

Предложението тепърва ще се обсъжда с партньорите на ГЕРБ в управлението. В предизборната си програма партията на Бойко Борисов се обявява против всякакво увеличение на данъци.

Все още не е ясно дали останалите партии в парламента ще подкрепят идеята. Радан Кънев от Реформаторския блок отказа коментар, тъй като предложението все още не било обсъждано в коалицията. Той обаче заяви, че Реформаторският блок е за това да не се променя данъчното законодателство и най-вече да не се внася нов елемент на нестабилност. 

Според Георги Кадиев от БСП в идеята на ГЕРБ няма икономически смисъл. "Тъй като дадоха 50 милиона на пенсионерите и сега трябва да ги вземат отнякъде, ще ги компенсират от този данък", коментира Кадиев. "Нашата логика миналата година, когато намалихме данъка от 10 на 8% и заложихме намаляване всяка година с 2%, беше в крайна сметка да се стигне до 0%. Ние искаме да стимулираме хората да си влагат средствата в банковата система, за да могат банките да кредитират след това", обясни още червеният депутат. Според него този данък всъщност стимулира хората да търсят някакви алтернативни методи и тъй като имотният пазар не е достатъчно ликвиден, нито пък пазарът на акции и облигации, част от хората ще изкарат парите си в чужбина. "Да, има фискална логика, но така не се стимулира потребление, нито икономическа активност", обясни още Кадиев. Той е категоричен, че БСП няма да подкрепи подобно предложение. 

"ДПС все още няма становище по предложението на ГЕРБ. Въпросът ще бъде обсъден в парламентарната група", коментира депутатът от ДПС Йордан Цонев.

Намерението на ГЕРБ за връщане на данъка от 10% върху лихвите по депозитите се приема нееднозначно и от икономисти. Според Георги Ангелов то няма да има ефект. "Лихвите намаляват, а покрай случая с КТБ този процес се засили. Просто няма да има какво да се облага", коментира той. По думите му в момента финансовото министерство използва слабата позиция на банковия сектор, за да въведе налога. "Опитват се да съберат всяка стотинка, но бюджетният ефект ще бъде нищожен. След КТБ хората търсят сигурност, а не високи лихви", заяви Ангелов.

Финансистът Емил Хърсев обаче подкрепи равното облагане на всички форми на доходи. "Да, изключение може да се направи за детските депозити", добави той. Но също призна, че фискалният ефект от мярката няма да бъде много голям. Според икономиста Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" в България няма работещ капиталов пазар. "Но не можеш да държиш всичко вкъщи", коментира той. По думите му някои от банките толкова са свалили лихвите, че за някои българи може да бъде по-изгодно да държат парите си в чужди банки или в сейфове.

Данъкът от 10% върху лихвите по депозитите бе въведен в началото на 2013 г. по предложение на тогавашния финансов министър Симеон Дянков. В края на миналата година по предложение на кабинета "Орешарски" парламентът намали ставката за 2014 г. на 8% и реши всяка година данъкът да се намалява с 2%, а след 2016 г. да отпадне. Налогът бе силно оспорван, а приходите от него миналата година бяха само 82.5 милиона лева. От началото на тази година до септември от данъка върху лихвите по срочните депозити в хазната са постъпили едва 51.9 млн. лева. 

Минималната работна заплата няма да бъде увеличавана догодина и ще остане 340 лева, заявиха вчера от ГЕРБ. В средносрочната бюджетна прогноза е предвидено догодина най-ниското възнаграждение да стане 380 лева. Спрямо този размер бяха договаряни и минималните осигурителни прагове за следващата година. Не е ясно дали сега част от споразуменията няма да бъдат коригирани надолу.

Отделно от ГЕРБ обмислят да въведат и финансов стимул за работещите родители чрез еднократно предоставяне по 200 лева на дете. Все още се обмисля дали тази помощ да бъде диференцирана за първо, второ и трето дете.


ЛИХВИ

През октомври доходността от банковите депозити е продължила да пада, сочат изчисления на финансовия портал "Моите пари". 9 банки са намалили лихвите по срочните депозити. Средните лихви по депозитите в лева за октомври са спаднали с 0.7 процентни пункта до 1.48% спрямо 1.55% за септември. За влоговете в евро разликата е по-голяма и надхвърля 0.24 процентни пункта - спадът е от 1.67% за септември до 1.43% за октомври. Най-много - средно с 0.5%, през октомври са паднали лихвите по безсрочните депозити.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама