Газификацията е зеленото бъдеще на Европа, България пак изостава
Газификацията е зеленото бъдеще на Европа, от което България изостава. Средното ниво на газификация за Европа е около 50% при домакинствата, докато у нас тези нива са едва около 2-3%. Това посочи Адриян Великов, Мениджър в „Овергаз изток“, на третата бизнес закуска, организирана за представители на малкия и среден бизнес във Варна. Той представи ролята на природния газ като енергиен ресурс и ключов фактор за развитието на икономиката. В България се отчита висок процент на твърдите горива за отопление, което допринася за високи стойности на вредни емисии (СО2 и твърди частици) в околната среда. От друга страна газът като енергоносител щади околната среда и има много по-висок коефициент на полезно действие, но в използването на природния газ изоставането на България спрямо останалите европейски държави е отчетливо.
Събитието се организира от Инфомрационния център за Южен поток в сътрудничество с Търговско-индустриалната камара – Варна и привлече управители и собственици на фирми в града като ги запозна с ползите и икономиите от използването на природния газ в бита и бизнеса. Сигурността на доставките на природен газ за България и осигуряването на газ до газоразпределителните мрежи, изградени за крайните клиенти бяха въпросите, засегнати от аудиторията на срещата. В хода на дискусията стана ясно, че най-ефективният начин за доставка на газ на българския пазар е чрез развитие на газопреносната и газоразпределителна инфраструктура, осигуряваща гарантирани доставки при минимални разходи.
В момента потреблението на газ в Европейския съюз е 492 млрд. куб. м. на годишна база (внос 307 млрд. куб. м. и собствено производство 185 млрд. куб. м.). Според прогнозата през 2030 г. потреблението се очаква да се увеличи до 581 млрд. куб. м., а местното производство да спадне до 114 млрд. куб. м. „Южен поток“ ще осигурява внос от 63 млрд. куб. м., а нуждата от внос ще се увеличи с 113-160 млрд. куб.