Гейм, сет и мач! Григор е на осминафинал в Ню Йорк

01.09.2014 / 07:03 0

Григор Димитров продължава да печели битката с историята и след като три поредни години нямаше успех в основна схема на US Open вече е на осминафинал. Българинът шокиращо загуби първия сет на нула, но това не му попречи да запише победа №20 в Големия шлем с обрат за 0-6 6-3 6-4 6-1 над Давид Гофен.

Григор сякаш беше пропуснал момента, в който загрявката за мача приключи и проспа първите 30 минути от него. Нещо абсолютно недопустимо срещу тенисист във формата, в която се намира Гофен. Защото макар да е 0-10 в двубоите си срещу Топ 10 играчи, той записа 27 победи в последните 28 срещи. Спечели поред три чалълджъра и дебютна ATP титла в Кицбюел преди да загуби от Йежи Янович на четвъртфинала в Уинстън Салем.

Димитров обаче го улесни максимално като направи цели 11 непредизвикани грешки, загуби първия си сервис гейм от 40-15, втория предаде с двойна грешка, а агресивна комбинация на Гофен и форхенд в опразнената част от корта донесее развръзката и в третия. Белгиецът затвори първия сет за едва 26 минути и тъжната истина е, че с доминацията си в тези моменти не даде абсолютно никакъв шанс на Григор дори да си помечтае за по-различен изход. А сякаш за да разкаже накратко историята на сета, Димитров го предаде с непредизвикана грешка от бекхенд.

На старта на втория, Гофен продължи да ниже удари с изключителна точност и мощ. Бекхендът му стряскаше и още в първия гейм, той си подсигури нови две точки за пробив. Този път обаче българинът показа непримиримост и въпреки че играта му още видимо куцаше, се измъкна от тежката ситуация. А за да поведе с 2-1 записа първо подаване в мача, в което не му се наложи да спасява брейкпойнти. В следващия гейм мощно "Come on!" извести двойната грешка на белгица и пробивът за 3-1. Бърз гейм за 4-1 и ситуацията на корта вече изглеждаше далеч по поносима за феновете на Димитров. Колко ключови само се оказаха спасените точки за пробив в началото на сета, когато Григор показа спокойствие и воля за победа с марката Топ 10, за да спре вдъхновения си съперник.

Нататък се усети как българинът стъпваше все по-уверено по корта, докато Гофен изнемогваше при вдигане на интензивността на разиграванията. Григор вкара няколко изящни бекхенда по правата, отново даде заявка за хот шот класацията на ATP със зрелищна размяна на мрежата и най-важното - материализира два брейкпойнта за аванс от 3-0. А последвалия маратонски гейм беше сякаш идеалното средство да покаже още по-ясно на Гофен,че той отдавна не диктува развието на мача. Защото макар в следващите минути да стигна до две точки за пробив, белгиецът за пореден път хвърли куп усилия, само за да види как на таблото вече свети резултат 4-0. Ново отпускане на Димитров обаче възнагради упоритостта на съперника му, който все пак проби за 2-4 след двойна грешка. Световният №8 потанцува още малкопо нервите му като ще един път се спаси от 15-40 преди да затвори сета с 6-4.

При следващите две огледални ситуации на сервиса на Гофен в четвъртия сет обаче спасение за белгиеца нямаше и Григор отново поведе с 4-0. След още няколко точки Димитров вече имаше три мачпойнта и на втория вдигна победоносно ръце. На осминафиналите го чака Гаел Монфис, който не даде сет на сънародника си Ришар Гаске за 6-4 6-2 6-2. Именно Монфис спря българина в първи кръг в Ню Йорк през 2011-а, но му се наложи да се откаже при 1-5 в първия сет във втория им мач тази година в Букурещ. А нататък Григор взе титлата.