Гладът за програмисти продължава

25.04.2014 / 10:05 4

Годишно между 4000 и 5000 програмисти и софтуерни специалисти нe достигат на родния трудов пазар. Заради разрастването на сектора предприемачите са в постоянно търсене на млади кадри. Дори обаче квотата в университетите да се вдигне с 10%, това пак няма да е достатъчно за компаниите. Това призна доц. Евгения Великова от Софийския университет.

Всяка година от специализирания факултет в Алма матер излизат по 250 млади специалисти. Приблизително толкова аболвенти се дипломират и в столичния Технически университет. Дори с тези, които излизат от вузовете в Пловдив и Търново, младите софтуерни експерти не надхвърлят 700 на година. Стотици обяви и в момента набират такива професионалисти. Според неофициални данни поне 5-6 хиляди са заетите в този бранш у нас.

„Студентите започват работа още от втори курс. Нямаме възпитаник, който да не работи“, заяви доц. Великова, цитирана от вестник "Преса".

Стартовата заплата пък не пада под 1000 лв. След завършването на четвърти курс сумата скача на поне 1800 лв. Ако са добри специалисти, до 30-ата си година програмистите имат всички шансове да се разписват на 4000-5000 лв. месечно.

Ако заминат в чужбина, прясно дипломиралите се специалисти започват от 6-7 хиляди евро. У нас възнагражденията са над два пъти по-ниски. За сметка на това компаниите компенсират с богат пакет социални придобивки като допълнително здравно осигуряване, служебни автомобили, карти за спорт и дори заплащане на частна детска градина за децата.

Младежите с профил информатика бяха най-търсените и на последняи кариерен панаир в най-старото висше училище у нас. Компаниите търсеха и филолози за колцентровете, като най-високи възнаграждения се предлагаха за владеещите корейски, китайски или японски език.

 

econ.bg

 
 

Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама