Главестия още чака присъда за лихварство
За мнозина, пострадали от престъпната дейност на Главестия, той е страшилището на Северозапада, пише „24 часа”.
За работещите в семейните му фирми пък е изряден работодател и добър човек, когото несправедливо обвиняват за деяния, които не бил извършил. Това е Ангел Попов, по известен в региона с изразителния си прякор Главестия. Родом е от прочулото се в цялата страна покрай скандалния си кмет Чоков село Галиче, но се е установил отдавна в Козлодуй. Брат е на друг прочут в ъндърграунда на Северозапада Веселин Попов-Лунгара, който пък години наред тероризираше Белослатинско, пише Блиц.
Ангел Главестия бе задържан заедно с бандата му през август м.г. от баретите, след наредена от специализираната прокуратура акция. Малко по-късно в специализирания наказателен съд бе внесен обвинителен акт срещу организирана престъпна група за рекет, лихварство и принудително отнемане на имущество чрез отвличания, заплахи и побоища на територията на област Враца.
Обвинения за 7 престъпления са повдигнати само на организатора на престъпната група Ангел Попов-Главестия. Между 3 и 16 са престъпленията по които бяха обвинени отделните участници в групата Димитър Димитров, Нина Македонска, Mартин Методиев, Боил Комаревски, Ивайло Николов, Върбан Димитров, Милен Иванов, Цветомир Димитров, Цветомир Ценов и Михаил Йонков Христов. Като обвиняеми за престъпления, извършени по поръчение на групата, са привлечени Анатоли Ангелов и Цветелин Симеонов.
Според обвинителния акт групата е била създадена от Главестия през август 2008 г. и е действала до задържането на участниците в нея. Обект на престъпните намерения на Попов първоначално били хората, на които давал кредити срещу високи лихви, и просрочвали плащанията. За целта подбрал и привлякъл участниците в групата, определил конкретните им функции, задачи и методи на работа. Сред членовете на групата попаднали Боил Комаревски и Нина Македонска, които също извършвали лихварска дейност на територията на Козлодуй и Оряхово.
Обект на изнудване чрез психически тормоз, заплахи, побой, отвличане, унищожаване на имущество и гаври станали и земеделци и животновъди в областта. От тях били искани застрахователни вноски за достъп и охрана на нивите и пасбищата. Таксите стигали до 50 000 лв. на производител. Групата действала планово и Главестия периодично събирал участниците, уточнявали се бъдещите действия и методи за рекет, определяли се силовите групи.
Главестия бе обвинен, че от 2006 г. до 2010 г. е раздавал парични заеми на хора от региона срещу огромни лихви, без да има задължителното разрешение по закон. Чрез заложната си къща в Козлодуй той раздал общо над 100 хиляди лв. на 33 физически лица. Вследствие на това е получил неправомерни доходи от лихвите в размер на 181 хиляди лв. според обвинението.
Клиенти на Ангел Попов са били хора не само от района на Козлодуй, а и от Мизия, Селановци, Галиче, Бяла Слатина, Лом, Своге и Велико Търново. Раследвалите деянията на лихваря криминалисти твърдят, че Главестия е раздал няколко пъти повече от фиксираните в обвинителния акт суми като заеми. Събираните най-често насилствено лихви също били значително повече. Пред прокуратурата обаче разследването представило само кредитите, за които имало някакви писмени документи или сигурни свидетели.
Делото за лихварството бе заведено във врачанския окръжен съд, но не му бе даден ход през октомври 2014 г. както бе предвидено първоначално в съдебнияа календар. Един от адвокатите на Главестия внезапно почина в навечерието на процеса и той бе отложен. Делото не тръгна и през ноември след като здравословното състояни на Ангел Попов внезапно се влоши и той не появи във Враца.
Едва в средата на декември председателят на съдебния състав Иван Маринов даде ход на делото. През цялата 2015 г. се наложи той отново да отлага процеса за лихварство заради неявяване на ключови свидетели, ненавреме представени експертизи или изготвянето на нови.
До средата на годината все пак пред съда бяха разпитани десетки свидетели, но по-голямата част от тях сякаш получиха амнезия и не можеха да си спомнят да са вземали заеми от Главестия. Онези пък, които признаваха това, твърдяха че нямат спомен да им е искана лихва и да са я плащали. Наложи се много пъти съдът на чете дадените пред разследването показания на свидетелите и да опреснява паметта със записи на заповеди, подписани от Ангел Попов или най-често от негови служители в заложната къща.
Като свидетел бе призована и певицата Софи Маринова, която също взела заем от Главестия. Тя обаче не се яви няколко пъти и в крайна сметка съдът й наложи глоба, нареди и принудителното й довеждане. Едва тогава ромския славей благоволи да застане пред съда във Враца и се извини с многото си планирани участия, заради които не успяла да дойде навреме. Съдиите пък й великодушно й опростиха глобата от 800 лв.
Софи Маринова заяви най-напред, че не е вземали кредити от Ангел Попов, а е получавала от него само хонорари за участия в неговата дискотека или семейни тържества. Когато й припомниха дадените писмени показания на предварителното разследване, певицата си спомни, че през 2008 г. спешно й трябвали пари за издаването на нов клип и тя поискала чрез приятели 10 хиляди лв. от Главестия. Парите пък й били донесени в София, където тя подписала запис за заповед и отрече категорично да е начислявана лихва на сумата.
По това време по воденото в столицата дело за организирана престъпна група Главестия бе освободен от ареста срещу подписка. Във врачанския окръжен съд той се появявеше вече свободен и без белезници. Пак тогава стана ясно, че чрез свои близки и приятели Ангел Попов е оказвал натиск срещу свидетели по делото за лихварството му за да се откажат от предварителните си показания. Някои от заплашваните се оплакали за това пред полицаи, но отказали категорично да подадат жалби, страхувайки се от отмъщение.
Да защити Главестия от отправените му обвинения пред медиите се появи жена му Росица, която върти в негово отсъствие семейното заведение в Козлодуй "Бедни и богати". Според нея намерената при ареста на Ангел Попов крупна сума били от оборота на дискотеката, а иззетото злато били семейните им бижута. В един глас застанаха зад шефа си и неговите работници от заведението и фирмите му. Те пък определят Главестия като един честен човек, който се е трудил упорито цял живот, за да постигне това, което има сега.
Да чистят имиджа на баща си чрез социалните мрежи се заеха и двете му дъщери, едната от които работи в семейната дискотека, а другата е представител на козметична фирма за региона. В тяхна страница се появи писмо, подписано като "екипът на комплекс "Бедни и богати".
"Г-н Попов е един изключителен човек, отлично подреден и много точен във всяко едно отношение, пише в писмото. - Винаги влиза в положението на всеки, не само на неговите служители. Незнайно защо нашият шеф беше свързан с престъпна група и незаконнто лихварство. Попов не поддържа никакви контакти с хората, задържани заедно с него. Именно те направиха опит за грабеж на заложната къща на нашият шеф. Как може да се каже, че той е в екип с хора, които нападат и ограбват негов търговски обект в центъра на Козлодуй?"
Процесът във Враца срещу Ангел Попов така и не успя да завърши и през 2015 г., въпреки очакванията на пострадалите от неговите издевателства. Неотдавна той бе отложен пак заради поискани от защитата нови експертизи и разпит на нови свидетели.
"Няма да споменавам имена, но при мен са идвали изстрадали хора в църквата да палят свещ и да се молят Ангел Попов да бъде осъден и да лежи в затвора", твърди свещеник от Козлодуй. И на свой ред се моли да спестим името му.
Проточилото се дело пък бе бъде подновено в началото на 2016 г. и отново отложено заради неявили се свидетели. Лишаване от свобода до 10 години може да получи Главестия, ако съда го признае за виновен по всички повдигнати обвинения за незаконна лихварска дейност и получаване на неправомерни доходи чрез принуда.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!