Грипът идва с четири щама

23.09.2014 / 07:14 0

Грипът идва с четири щама през този сезон. Според специалистите от Световната здравна организация половината са тип А, а другите два - В. Най-популярен безспорно е свинският грип или А(H1N1), който е известен и като Калифорния, пише standartnews.com.

Вторият е Tексас или А(H3N2), който е изключително близък до вируса Виктория. На практика Тексас е негов наследник, който е придобил малки изменения през сезоните. Вирусите от група В, които може да ни мъчат, са Масачузетс и Брисбейн. Тези щамове са върлували и през миналата зима, отчитат от СЗО.

Четирите вируса обаче не са заразявали еднакво силно във всички страни. В Европа най-масово разпространен е бил свинският грип А(H1N1), отчитат от СЗО. В България също този вирус е разболял най-много хора. В началото на сезона в отделни места е имало случаи и на инфекции от вирусите, тип В, а в края от А(H3N2). Те обаче са били спорадични за разлика от свинския грип. Добрата новина е, че вече караме този вид на инфекцията по-леко. Това е така, защото сме си изработили имунитет срещу страшния вирус. Само 27% от заразените с АH1N1 са развили грип тази година, каза проф. Тодор Кантарджиев преди време за "Стандарт".

Това означава, че тази зима, ако вирусът е същият, много хора ще имат имунитет. По принцип този вид грип - пандемичният, не причинява толкова тежки симптоми, но той е опасен за младите, бременните и хората с наднормено тегло, обясни проф. Кантарджиев.

Без значение кой вирус ще върлува, традиционно той поваля между 20-30% от децата и 10% от възрастните. Миналия сезон обаче грипът взе по-малко жертви. Колкото и да са заразените през този, около 25% от тях обикновено развиват усложнения и влизат в болница. Според официалните документи между 1000-1200 българи всяка година умират заради това. Според специалистите обаче реалната бройка е по-голяма. Затова, когато дойде болестта, е добре да не я подценяваме и да не я караме накрак, а да останем за 2-3 дни у дома. Така ще заразим и по-малко хора около нас. Най-рисковата група са децата, защото нямат изграден имунитет. Ако са бебета и се кърмят обаче, те получават антитела от майка си. След отбиването, до 5-6 годишна възраст, обаче са подложени на изключително голям риск да се разболеят. Затова при епидемия около 45% от заболелите са деца.

Най-честите усложнения при децата са отити и пневмонии. Нередки обаче са и менингитите, енцефалитите или конюнктивитите. Причината е, че от токсичните продукти, които отделя вирусът, малките кръвоносни съдове стават по-пропускливи и така влизат повече бактерии в организма.

Големите хора имат имунитет, но при по-възрастните обикновено има хронични заболявания като сърдечно-съдовите, диабета, белодробните или бъбречните проблеми, които също ги превръщат в рискова група. При възрастните чести са пневмониите, но може да се стигне и до сърдечни усложнения. Хората, които скоро са прекарали инфаркти, са най-голяма мишена.


Отваряйте прозорците широко

Мръсният и застоял въздух е най-големият приятел на грипа при заразяването. Това е така, защото вирусът се предава по въздушно-капков път, тоест когато дишаме. Логично, когато сме в затворени помещения, е много по-лесно да се заразим. Затова специалистите съветват да се проветряват често офисите и домовете дори през зимата, а да не се седи на затворени прозорци. Когато сме в трамваи или автобуси пък, е добре да носим шалове. Другият начин на предаване на заразата е чрез мръсните ръце. Затова през зимния сезон мийте често ръцете си.

Внимавайте, когато пипате дори очите си, да сте с чисти ръце. Сменяйте често носната си кърпа, перете редовно шала си и слагайте ръка на устата си, когато кихате или кашляте, за да пазите околните. Ако искате, може да носите маска, както и да ползвате дезинфектанти, когато сте извън дома. Също така не забравяйте да приемате много течности. Най-полезно е, ако сред тях има и чай. Също така не забравяйте да ядете плодове и зеленчуци.

Започва с главоболие, уврежда целия организъм

Грипният вирус уврежда целия организъм, тъй като при размножаването си разрушава клетката. В този процес се отделят токсини, затова един от първите симптоми на инфекцията е главоболието. Вирусът въздейства и на терморегулационния център, което води до повишаване на температурата ни. Той разширява малките и средните кръвоносни съдове, затова пада кръвното и човек може дори да колабира. Токсините, които отделя вирусът, действат и на жлезните органи. Затова може да се активира захарта на един диабетик. Вирусната инфекция може да се усложни от бактериална или от друг вирус. Има бактериални ензими, които активират хемоглутинина, който отговаря за закрепването на вируса към клетката. Когато те се появят, навлизането му в организма става по-бързо и агресивно.

Медът засилва имунитета

Освен традиционните методи за борба с грипа съществуват и алтернативни. Те са по-щадящи, тъй като са от дебрите на природната медицина. Това, на което залагат, пък е повишаването на имунитета, тоест на силата на организма ни, за да се пребори сам с болестта. Част от тях са хомеопатичните продукти, които трябва да приемате доста преди да дойде грипът, защото действат с наслагване. Още по-известните пък са билките и медът. Ако ги прилагате под формата на много чай, съвсем няма да сбъркате. Така събирате в едно силата на течностите и полезните природни съставки. Разбира се, не трябва да забравяте и витамините. Хубаво е да ги вземате концентрирани в добавки, но още по-добре е да си ги набавяте под формата на истински плодове и зеленчуци. И в никакъв случай не забравяйте да се движите. Спортът не само осигурява добра фигура, но ни помага да сме здрави и във форма през цялата година. Какъв точно метод ще изберете зависи само от вашите предпочитания. Важното е да го вършите с желание.

Не всички лекарства помагат

Не всички лекарства помагат в борбата с грипа. Най-честата грешка е да посегнете към антибиотиците, твърдят специалисти. Тези медикаменти не лекуват грипа, защото той се причинява от вирус, а те действат само срещу бактерии. Ако ги вземете в този случай, може дори да си навредите, като развиете резистентност към антибиотиците - тоест в дългосрочен план да спрат да действат и да ви предпазват от бактериални инфекции. Понякога грипът се усложнява с бактериална инфекция, тогава вашият лекар може и да ви изпише антибиотик. Това обаче се случва след няколко дни от началото на заразата.

Обикновено в първите часове ефикасни могат да са само антивирусните препарати. Имайте предвид, че някои от тях не действат на всички вируси, затова се посъветвайте с вашия лекар или фармацевт, ако сте решили, да си купите такива лекарства. Важно е да знаете, че ако не вземете тези медикаменти в началото на инфекцията, после няма смисъл от тях. Традиционните лекарства, разбира се, са витамините и болкоуспокояващите. Те не спасяват от вируса, но облекчават симптомите. Съществуват и противогрипни ваксини, които може да си поставите, за да не се разболеете. Гаранцията обаче не е сто процента.

Инкубационният период е 2 дни

Два-три дни е инкубационният период на вируса. Това е времето между заразяването и настъпването на болестта. Повечето от хората се възстановяват от грипа за една седмица. Кашлицата обаче понякога може да е доста упорита и да продължи две седмици.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама