Гришо с историческо постижение - първият българин с победа в основна схема на US Open

28.08.2014 / 02:26 0

Три пъти Григор Димитров участва в основна схема на US Open и три пъти претърпя поражение още първия си мач, но ето, че най-накрая тази първа победа на Откритото първенство на САЩ вече е факт - 6-2 7-6(4) 6-2 в двубой срещу Райън Харисън, нанасяйки на американеца 21-а загуба от общо 21 изиграни мача срещу тенисисти от Топ 10.

Нещо повече - никога досега българин не бе печелил мач в основна схема на US Open, но ето, че и в това отношение Гришо се превърна в първия роден тенисист, постигал нещо, което до този момент нито един българин не бе успявал да стори. Единствено Орлин Станойчев бе стигал до основна схема на Откритото първенство на САЩ, дори поведе с 2-0 сета срещу Кафелников, но допусна пълен обрат.

Сега въпросът е докъде ще стигне първата ни ракета? Отговорът на Григор бе "защо не и до титлата", но пътят дотам минава през още шест препятствия, първото от които ще се реши в зависмост от изхода на двубоя между Карлос Берлок и Дуди Села.

Григор започна великолепно днешния двубой, демонстрирайки красив и ефективен тенис, позволил му на два пъти да стигне до пробив и в същото време да задържи всеки един от своите геймове, а след половин час игра вече водеше със сет аванс. Вторият далеч не бе толкова безпроблемен, а основна заслуга за това имаше един слаб гейм, в който серия от грешки на Димитров позволиха на Харисън да поведе с пробив, но пък първата ни ракета бързо го върна, а при 6-5 дори имаше три брейкбола с цената на сетбол.

Американецът все пак задържа и дойде ред на тайбрек, започнал с минипробив за Гришо, но бързо върнат от Харисън. Всичко се реши при резултат 5-4 точки, когато нервите на представителя на домакините не издържаха и последва форхенд в аут, а черешката на тортата бе страхотно изпълнение на Гришо, представляващо ефектен лоб, след като преди това с мощен удар Харисън насочи топката в краката му и донесло му преднина от 2-0 сета.

Третият, подобно на първия, се превърна в истинска наказателна акция на Григор - сетът стартира с ранен пробив, малко по-късно Харисън отново загуби подаването си и се стигна до ситуация, в която американецът сервираше за оставане в мача при пасив от 1-5. Успя да измъкне гейма си, но след това Димитров бе просто безпогрешен, сервирайки за първата в историята на българския тенис победа в основната схема на US Open.

С днешната победа Григор си осигури чек за $60,420 от наградния фонд и 45 точки за ранглистата. Преди началото на турнира разликата между намиращият се под №8 в ранглистата Димитров и седмия Томаш Бердих е 350 точки т.е. за да го изпревари, Гришо ще трябва да достигне поне до полуфинал, а в същото време чехът да отпадне преди тази фаза на турнира.