Гуцанов: Има начин да се финансира проекта за Археологическия музей. Държавата ще помогне на общината, както стана с ДКС

11.05.2014 / 17:21 3

Юлия Георгиева

Едно от най-любимите места на варненци – английският двор в Археологическия музей, ще може да се използва целогодишно, ако се покрие със стъклен покрив по пример на двора в Лувъра. Този проект бе представен на вицепремиера Даниела Бобева, зам.-министъра на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев и варненския депутат и председател на  Парламентарната комисия по регионална политика и местно самоуправление Борислав Гуцанов. Идеята е на шефа на музея проф. Валентин Плетньов, а проектът е направен от известните архитекти Венелин Жечев и Делян Жечев.

Стойността на проекта е около 2-2,5 млн. лв. Ако тези пари бъдат намерени, ще са необходими около 8-9 месеца за реализацията на идеята. „Музеят е уникален не само за България. Това е единственият, в който всичко, което посетителите виждат, е намерено във Варна и областта“, коментира вицепремиерът Бобева. Тя остана силно впечатлена от проекта за английския двор.

Как обаче държавата може да помогне при положение, че Археологическият музей е публично-общинска собственост? Отговор на този въпрос даде депутатът от БСП Борислав Гуцанов. „Начинът на финансиране на проекта е само един - през програмата „Региони в растеж“. Пари могат да бъдат отпуснати, ако проектът бъде одобрен за следващата финансова година. Този тип финансиране го приложихме и спрямо Двореца на културата и спорта. Така ще подпомогнем общината и идеята ще се реализира по възможно най-бързия начин. Това е единственият път“, коментира Гуцанов.

Идеята възникнала още преди десетина години. Още тогава екипът на музея вижда потенциал в английския двор за целогодишна експлоатация, тъй като интересът към пространството е огромен. През лятото там се провеждат различни културни мероприятия, включително и сватбени тържества. „Преди няколко месеца коментирах идеята с арх. Жечев и само месец по-късно той бе разработил проект. Ако той се реализира, това ще е единствената подобна зала у нас. Имайте предвид, че по света има такива, но не и с такъв мащаб – 2 декара“, обясни проф. Плетньов. На практика след реализацията на проекта в двора ще могат да се събират над 1000 души. Разработен е така, че да може да се използва буквално всеки сантиметър от пространството. В него по всяко време ще могат да се водят уроци по история за децата, предвиден е малък ресторант, също и малка библиотека, която ще е достъпна за посетителите. Ще има пространство, където художниците ще могат да творят, както и сцена за концерти. За да може дворът да се използва целогодишно, той ще се покрие с покрив, който е изработен от стоманени греди и стъкло. Половината от прозорците ще могат да се отварят, отделно могат да се прибавят и ленени тенти.

В момента Археологическият музей през активния сезон отчита между 200 и 250 хиляди посетители, които оставят в касите му около 500-600 хиляди лева. „Прогнозите ни са, че ако английският двор се покрие, приходите ни ще скочат с около 20-30 процента“, коментира проф. Плетньов. Той акцентира и на друго. За съжаление около 2/3 от посетителите в музея са чужденци, но ако се реализира проектът, той ще се превърне в културен център, който ще привлече много варненци, и най-важното – децата. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама