Гуцанов: Промяната в Закона за обществените поръчки ще спре изтичането на средства
„Има проблеми със Закона за обществените поръчки, най-вече с тази част, която касае държавните структури - министерството и общините. Като съществува такъв огромен проблем в обществото, няма защо да го крием и защо да бягаме”, коментира в предаването „Преди всички“ на БНР народният представител от Коалиция за България Борислав Гуцанов. Той внесе предложение, което вече беше гласувано в правната комисия, според което общини и министерства да могат да възлагат директно на свои предприятия, дружества и структури изпълнението на дейности без да бъдат обявявани търгове.
Според него по този начин ще се спести време, ще се спре порочната практика на даване пари под масата и ще се намали изтичането на средства. В подкрепа на тезата си Гуцанов даде няколко примера. Завърнал се от плаване с авария военен кораб в момента не може да бъде ремонтиран бързо в държавното дружество „Терем”, тъй като не е проведена обществена поръчка. „Всяка голяма община има собствена охранителна фирма, но колко от обектите си охранява тя в момента, като училищата, например”, попита той. По негови думи до сега най-големите кражби и злоупотреби са ставали именно в сектора на обществените поръчки, а с предлаганите промени това ще се преустанови. „Може ли някой да краде от собствения си джоб”, попита още Гуцанов. И добави, че според изискванията в новия текст дружествата или предприятията трябва да бъдат 100% собственост на държавата или общината, оборотът им да бъде поне 2/3 от поръчки на собственика, а контролът по дейността им да се упражнява от възложителя.
Той опроверга твърденията, че промяната е в противоречие с европейските норми. Новата директива в областта на обществените поръчки, наречена „ин хаус”, вече е била предмет на разглеждане в европейски съд. Гуцанов уточни, че прилагайки предсрочно европейските изисквания в тази посока страната ни не само ще повиши рейтинга си пред евроинституциите, но и ще спести много публични средства.