Гуцанов: С „Тол шипс“ започва преместването на пристанището. Варна ще има нов облик
Само дни преди старта на регатата „Тол Шипс“, във Варна вече се усеща приповдигнатото настроение по повод това най-голямо за страната ни морско събитие. Споменът за първата подобна надпреварата - „Исторически морета“ през 2010-а, все още е свеж и достатъчно цветен за всички, които истински обичат морето и красивите кораби с издути от вятъра платна. „Тол шипс“ през 2014-а обещава да е още по-мащабна, още по-ефектна, с повече кораби и с повече публика. Но този път голямата регата ще е по-различна и с нещо друго.
Нейното провеждане, което поне за дни ще превърне Варна в морска столица не само на България, а и на цяла Европа, съвпада с реалното начало на дългоочакваното преместване на пристанище Варна - Изток и отварянето на града към морето, посочи Борислав Гуцанов, който покани регатата във Варна през 2010 г.
На практика Варна ще има нов облик.
В дните на „Тол шипс“ (30 април - 3 май) ще бъде обявен стартът на процедурата за изграждането на новия терминал на порт Варна. Заедно с това започва и процесът за превръщането на старите кейове до вълнолома и морска гара в нов център на културния живот и забавленията в града ни. За проектирането на това ново сърце на Варна се очаква да бъдат привлечени едни от най-големите проектанти, още повече че възможностите за пълно преобразяване на толкова важна част от един морски град, каквато са старите му докове, е предизвикателство за амбициозните.
Заслужава си да припомним, че реалните действия, които започва сегашното правителство, всъщност са стара мечта и цел за морската общественост в града, която добре познава аналогичното преобразяване на големи европейски и световни пристанища като Барселона или Генуа. Разбира се, идеята за обновяването на пристанището ни винаги се е сблъсквала със скептицизма на хора, които в пряк и преносен смисъл са оставали далеч от морето. Най-тежкият удар обаче дойде от управлението на ГЕРБ, което буквално спря за години проекта за изграждането на новото варненско пристанище, който беше спечелил не само доверие, а и реално финансиране от водеща морска страна като Япония.
Борислав Гуцанов, който от години е най-активният поддръжник на преобразяването на пристанище Варна, е категоричен, че реалният старт на проекта сега е от особена важност. „От една страна той ще отвори нови работни места във Варна. От друга - бъдещата атракционна зона, която трябва да включва и яхтено пристанище, ще доведе друг тип туристи. А потокът им означава средства за града“, коментира варненският депутат. Години след като лансира идеята Варна да е домакин на „Тол шипс“ и се нагърби с тежката задача да доведе славните ветроходи от цял свят тук, той е убеден във важността и на това събитие. „Освен че носи сериозен престиж, присъждането на домакинство от подобен ранг е признание за България като страна с богата морска история и традиция. Фактът, че след 2010-а регатата се завръща у нас, говори за работата, която сме свършили“, заявява Гуцанов пред вестник „Преса“.
Варненски ученици получават морско кръщене в дните на регатата
Министерството на образованието ще превърне регатата „Тол шипс“ в истински празник, но и във вълнуващо изпитание за варненски ученици. Млади бъдещи моряци ще получат възможността за истинско бойно морско кръщаване, като се включат в екипажите на кораби, участващи в „Тол шипс“. Разходите по превръщането на гимназистите в стажанти ще бъдат поети не само от просветното министерство, но и от БМФ. Варненският народен представител Борислав Гуцанов също се включва в инициативата като частен дарител. „Знам какво означава това преживяване за младежите. На тяхна възраст най-голямото удоволствие за мен и съучениците ми беше да се качим на кораб“, казва депутатът по този повод. Като опитен ветроходец обаче Гуцанов е категоричен, че преживяването е съвсем различно, когато става въпрос за ветроходен кораб. Той припомня и максимата, че железните кораби раждат дървени моряци, а дървените кораби, наследници на които са участниците в „Тол шипс“ – железни моряци.