Хамес Родригес класира Колумбия на 1/4-финал на Мондиала

29.06.2014 / 01:07 1

Сензацията на Мондиал 2014 Колумбия победи Уругвай с 2:0 и се класира на 1/4-финалите в Бразилия, където ще срещне именно отбора на домакините. По-рано през деня "селесао" се измъчи срещу Чили и едва продължи напред след дузпи. Със сигурност бразилците ги чака изключително тежък мач срещу вдъхновения тим на Колумбия, който продължава да впечатлява със страхотната си игра на Мондиала, пише "Спортал".

И двата гола за колумбийците срещу Уругвай отбеляза Хамес Родригес, който оглави еднолично голмайсторската класация на Мондиал 2014 с пет попадения. При първия той изненада с воле от границата на наказателното поле стража на уругвайците Фернандо Муслера в 28-ата минута.

Второто му попадение падна в началото на втората част, когато се разписа отблизо, като засече в наказателното поле свалена с глава от Куадрадо топка.

Двубоят започна със смазващ териториален превес на колумбийците, които владееха топката в 2/3 от игровото време. Тактиката на Уругвай беше да дебне съперника на контраатака, като разчиташе на скоростта на Единсон Кавани.

Голът на Родригес обаче промени плановете на отбора на Оскар Табарес и урусите станаха много по-активни. "Небесносините" имаха страхотна възможност да изравнят в 38-ата минута, когато Единсон Кавани отблизо можеше да засече топката с глава след прострелно центриране. Реферът обаче маркира засада.

Второто полувреме започна по най-лошият начин за състава на Оскар Табарес - с гол в собствената врата. Отново герой за Колумбия беше Хамес Родригес, който засече отблизо в мрежата една свалена в наказателното поле топка с глава на Куадрадо, към когото тя беше центрирана от Пабло Армеро.

Оскар Табарес извърши първите си смени в опит да стигне до обрат. Кристиан Родригес беше близо до намаляване на резултата в 63-ата минута, след като стреля мощно след самостоятелна акция пред наказателното поле, но Оспина спаси. Натискът на Уругвай се засилваше с наближаването на края на мача. Нова опасност имаше в 68-ата минута, когато след изпълнение на пряк свободен удар топката рикошира в стената и попадна в Родригес. Той отново стреля, но ударът му беше блокиран от крак на колумбийски бранител и излезе в ъглов удар.

В 78-ата минута Макси Перейра се възползва от грешка в отбраната на Колумбия, открадна топката и изскочи срещу Оспина, но беше изпреварен от стража преди да нанесе удар. Оспина отново беше последната преграда пред топката след удар на Кавани шест минути преди края. Във финалните минути Хосе Пекерман извади героя на мача Хамес Родригес, който догледа двубоя от скамейката. В крайна сметка до изненада не се стигна и така Колумбия стигна до исторически в историята на страната 1/4-финал на световни първенства.

Отборът на Уругвай, който достигна до полуфиналите преди четири години, беше значително отслабен заради отсъствието на нападателя си Луис Суарес, който отнесе жестока санкция от ФИФА по обвинение, че се е опитал да ухапе Джорджо Киелини в мача с Италия. Единсон Кавани се опита да запълни сам липсата му, но не успя. Нападателят на Пари Сен Жермен беше добре пазен от колумбийците и въпреки, че стигна до няколко положения, не успя да се разпише.