Хейгъл: "Ислямска държава" е отвъд всичко, което сме виждали
"Ислямска държава" е заплаха, която досега не сме виждали.", коментира американският министър на отбраната Чък Хейгъл. Според Вашингтон вербуваните за ислямистите западни граждани представляват директна заплаха за Запада.
"Сунитската терористична групировка "Ислямска държава" (ИД) представлява заплаха, която е отвъд всичко, което досега сме виждали в тероризма.", заяви американският министър на отбраната Чък Хейгъл.
"Ислямска държава" е сложна и добре финансирана групировка. Те са извън рамките само на терористична групировка, те се омъжени за една идеология и показват изтънчена стратегическа и тактическа военна мощ. "Ислямска държава" се простира отвъд всичко, което сме виждали досега. Трябва да сме готови на всичко. Единственият начин да се справим с това е да подходим твърдо.". заявява Чък Хейгъл.
Според председателят на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ Мартин Демпси групировката представлява пряка заплаха за запада, след като е вербувала редица западни граждани в редиците си. "Ислямска държава" може да реши да ги върне в родините им и така да нападне запада, смятат от Вашингтон.
БиБиСи цитира данни на Кралския обединен институт за отбранителни изследвания, според които общо 3 хил. граждани на западни държави в момента участват в сражения в Сирия и Ирак в редиците на "Ислямска държава". По-голяма част от тях са от Великобритания, Белгия, Холандия, Германия, Франция и скандинавските народи. Смята се че поне 400 от тях са британци. Продължава да се търси и самоличността на убиеца на американския журналист Джеймс Фоли, който в разпространеното видео говори с британски акцент. Специалистите са на мнение, че това не е случайно
"Изобщо не съм изненадан, че акцентът на убиеца е лондонски. Във Велокобритания последните години ислямисти могат съвсем свободна да предават своята идеология. Така много хора биват убеждавани, че единственият начин да са истински мюсюлмани е да изградят ислямска държава и биват вербувани от джихадистите.", казва Харис Рафик, ръководител на Британски институт срещу ислямизма
"Причината да използват човек, който говори с британски акцент, е, че ислямистите са наясно какво влияние ще има този факт.", коментира журналистът Билал Абдул Калим.
След случая във Великобритания все повече се чуват призиви да се пресече разпространяването на джихадиската култура. Съветът на мюсюлманите във Великобритания осъди "ужасяващо убийство" на Фоли и призова всеки, който има информация за убиеца да се свърже с полицията.