Хиляди хора с увреждания може да останат без личен асистент
Близо 13 хиляди души с увреждания може да останат без личен асистент от януари. Причината – Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси”, по която асистентите получават възнагражденията си, все още не е договорена с Брюксел. Социалното министерство не отговори на въпроса какво ще прави, когато спрат парите за лични асистенти. Общините са категорични, че не могат да поемат разходите на държавата, съобщава БНТ 1.
Проблемът е, че все още не е договорен новият програмен период за еврофинансиране до 2020 г. и затова евросредствата, които отиват за заплати на личните асистенти, все още ги няма.
Сега услугата “личен асистент” се предоставя по три начина: по Програмата “Асистент за хора с увреждания”, която се финансира изцяло с национални средства.
Вторият начин е по проекта “Помощ в дома”. Проектът приключи през авугст. Там общините бяха задължени да поддържат минимум лични асистенти в срок от 1 година след края.
Големият проблем е при проекта “Подкрепа за достоен живот”, който свършва в края на декември. Съответно свършват и парите за близо 12 000 асистенти по тази схема. На този етап няма яснота ще може ли държавата все пак да поеме разходите за тези асистенти, докато бъде одобрена новата европрограма.
Така или иначе, колко и абстрактно да звучи, този въпрос има огромни последствия за хората с увреждания. Един от тях е Даниел Дамянов.
Даниел е на 44 години, 20 от които прекарва в инвалидната количка. В първите години на демокрацията у нас заедно със своя брат и приятели са решени да емигрират в Австралия. И тръгват на прощална обиколка из страната. В тежка катастрофа край Сливен Даниел губи своя брат, а неговата съдба се променя завинаги след травмата на гръбначния стълб.
Днес живее със своята баба, също трудно подвижна, помага му личен асистент вече 10 години по различни програми. Без него всекидневието му ще бъде тежко изпитание.
Заедно с други неправителствени организации сдружението, в което членува Даниел, е вносител на Закон за личната помощ в НС през 2009-та година. Според него, такъв закон има във всяка цивилизована държава и той може да уреди още по-добре и по-ефективно работата на личните асистенти.
Програмите за лични асистенти трябва да продължат поне до приемането на закона за личната помощ, категоричен е Даниел Дамянов, иначе хиляди хора със специфични потребности ще бъдат обречени.
От Агенцията за социално подпомагане не се наеха да дадат яснота какво ще стане, ако одобряването на европрограма “Развитие на човешките ресурси” се забави, тъй като това не било в техните правомощия. От социалното министерство пък не отговориха на запитването ни.
Така или иначе, интересът към услугата личен асистент е огромен, признават от Агенцията. Оттам напомниха, че все пак Програмата за личен асистент, която е с изцяло национално финансиране, ще продължи догодина.
Общините апелират услугата личен асистент да продължи. Дадоха и възможен вариант за решаване на проблема: да започне предварително изпълнение на Програмата за развитие на човешките ресурси, като държавата да поеме разходите за лични асистенти, след което парите да бъдат възстановени с евросредства.
От общините напомниха още, че дори и да бъде одобрена новата европрограма през декември, ще отнеме месеци, за да започне реално функциониране на услугата личен асистент.