Хитлер хули англичаните, а напада СССР. 22 юни - случайна ли е датата на “Барбароса”
Борислав Костов, "Труд"
Поглед в добре съхранен джобен календар на хитлеристка Германия за 1941 г. ни дава възможност да направим редица исторически изводи и сравнения. В интерес на реалиите от първата половина на миналия век е да надникнем хладнокръвно и обективно в историята, вече надмогнали държавни и партийни анатеми на "кафявата чума".
Няма спор: чудовищната машина на фашистка Германия и нейните сателити от ония години потопи в кръв Европа. Втората световна война погреба милиони съдби и виновниците получиха заслуженото наказание. Дали обаче трябва да се лишаваме от някои позаглушени факти, които едва ли само пропагандно биха могли да ни насочат и към други
имперски и
тайни планове
на някои страни в пожарния конфликт в Европа. Любопитни страници може да се разлистят в германски календар за годината, в която бе приведен в действие вероломният план на Вермахта с нежното название "Барбароса".
Това, което се налага като най-общо впечатление за съставителите на календара, е техният добър вкус към личности и събития с историческо и културно значение. Отбелязани са рождените дни и смъртта на световноизвестни композитори, художници, писатели от Европа и Америка. Четвърти юли е обявен като празник на САЩ, отхвърлили зависимостта си от англичаните. 22 септември е отбелязан като "оповестяване на независимостта на България". И - о, чудо: 7 ноември 1917 - революцията в Русия, съветскоруски държавен празник... На 19 юни календарът напомня за сключеното година по-рано културно споразумение между Германия и България. Не са забравени руските титани на словото и музиката Толстой и Чайковски.
И започва канонадата срещу Англия. На всяка страница от календара. Защо в началото на войната английското правителство е забранило представянето на немски драми, няма нито Гьоте, нито друг виден немски драматург, а в берлинските театри за година и половина са поставени над 40 заглавия от Шекспир? От културата към политиката: цитиран е Лойд Джордж с обвинение към победителите от Версай - "За разоръжаването в договора от Версай се определя победените първи да направят крачката, последвани от победителите. Но победителите нарушиха по флагрантен начин това уверение и сами погребаха плана, който бяха изкарали на сцената". На цели пет страници са описани "Английските разбойнически походи в шест части на света", като подробно са указани географските места и годините на английските колониални завоевания. В навечерието на 1941 г. германците завършват своя джобен календар с категоричното заключение, отпечатано с тлъст черен шрифт, така: "Кръв и сълзи, милиони човешки жертви навсякъде по света и пренебрегване на човешките права характеризират методите, с които Англия е подчинила 27% от сушата и 25% от населението на земята".
Датата 31 март включва едно събитие, над което историците биха могли да разсъждават в реални измерения, или в пропаганден аспект. На този ден през 1936 г. фюрерът на Германия оповестява пред световната общественост
своя "велик
план за мир"
предвиждащ всеобща забрана на бомби, танкове и далекобойна артилерия, на което Англия отговорила с ново въоръжаване...
Началото на съдбоносната за човечеството 1941 г. започва с един автентичен немски джобен календар, който демонизира ред след ред английската политика. Никъде обаче не се промъква и на милиметър подозрението, че Берлин готви своя "дранг нах остен" (настъпление на изток). На 22 юни 1941-ва оръдията ще завъртят огнената вихрушка на плана "Барбароса" върху земята на "съюзника" Съветска Русия.
Случаен ли е изборът на тази дата?
В джобния календар в графата 22 юни са отбелязани две събития. 22 юни 1919 г.: в Компиенската гора Клемансо изисква от победената Германия да приеме само за 24 часа изцяло Версайския диктат!
А на 22 юни 1940 г. отново в същата Компиенска гора победените французи признават пред германците унизителното си поражение. Дали тежко наранената германска чест не е избрала тъкмо на тази дата през юни да започне и последният поход към гибелта?