И нашите лекари се стягат да посрещнат ебола

17.10.2014 / 18:49 0

Медицински екип у нас провежда тренировки за работа с пациенти с Eбола, тече подготовка и по внасянето на защитни костюми за медицинския персонал. Това съобщи д-р Андрей Галев, началник на Центъра по военна епидемиология и хигиена към Военномедицинската академия в столицата.

Специалистът изрично подчерта, че вирусът Ебола не е изненада за родните медици, тъй като подобни хеморагични трески от години се срещали у нас.

Междувременно стана ясно, че в Инфекциозната болница в София няма увеличаване на броя на пациентите, не се наблюдава и повишена заболяемост на вирусни хепатити, независимо от наводненията, които сполетяха страната ни през годината.

Въпреки че вирусът Ебола е подобен на много хеморагични трески, той си има своите особености и не трябва да бъде подценяван, посочи д-р Галев.

"В Южна България Кримската хеморагична треска е нещо, което се случва от години за България. Това е нещо, което е подобно. Разбира се, има разлика. Вирусът ебола е жизнеспособен в тялото на починал човек поне седмица след смъртта му, така че това е сериозно предизвикателство като инфекция, но в крайна сметка не е нещо, което е необичайно. Системата на здравеопазване в Европа би трябвало да може да потуши едно такова заболяване и да не се стигне до епидемия", каза той.

Персоналът в Инфекциозното отделение на лечебния комплекс вече се тренира за работа със защитно облекло.

Тренировката включва обличане и работата с екипите, каза д-р Галев, цитиран от Дарик. Той посочи, че при един от описаните случаи на заразяване с ебола медицински работник, след като свалил защитното облекло, бил изпотен, посегнал и избърсал очите си и по думите на д-р Галев това е било достатъчно, за да се зарази.

Военномедицинската академия е готова да посрещне евентуални първи случаи на вируса у нас, тъй като централният корпус на Инфекциозната болница е в ремонт, добави директорът на лечебното заведение проф. Татяна Червенякова. Тя припомни, че Ебола не се предава по въздушно-капков път и съобщи, че от вирусите, които се предават, няма повишена заболеваемост.

"Нямаме повишена заболяамост. Дори, към момента, в Инфекциозната болница има 50 пациенти, предимно с диарийни и с остри респираторни заболявания. Няма още нито един, диагностициран с грип. Определено мога да кажа, че заболяванията от вирусен Хепатит А, включително и от тип B, намаляват. Ние бяхме много разтревожени като клиницисти за това какво ще се случи след наводненията в Мизия и всичките тези природни бедствия. Определено мога да кажа, че поне за момента няма повишена заболяемост от Хепатит А," каза още проф. Червенякова./ПЕТЕЛ


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама