Има история – има проблем. Няма история – проблемът става по-голям

21.04.2015 / 14:29 7

Веселин Златков

България - открий и сподели. Чувам това изречение често напоследък в програмата на Евронюз, разбира се – на английски.

В рекламния клип, който честно казано трудно може да се конкурира с тези на Турция, Хърватия и други страни в нашия край на света, се говори за традиции, древни цивилизации и култури. Убеждаваме хората по света да ни посетят, защото историята на практика „извира от недрата на земята ни“, както би казал някой патетичен автор на национална туристическа реклама.

Всъщност, това си е точно така. Разкопаваш центъра на Варна за нова канализация и хоп – отдолу се показват крепостни зидове, керамични делви и скелети от древността. Ето ти го откритието, което обещаваш на чуждестранните. Остава само да го споделиш с тях, по възможност по най-интересния начин. „Ще намерим подходящия начин да включим находките в новия облик на варненския център“, те уверява кмета на Варна на няколко пъти и ти си казваш, че поне веднъж обещанията в тази страна ще се сбъднат.

И после идват багерите. Портите на древния Одесос остават под тонове нова пръст, който ги видял – видял. В крайна сметка изкопите са до време, само селфитата с „егати яката делва“ са вечни. Варна има да гони срок, трябва да завърши паважа на центъра, защото идват туристи, нали? Да, точно така. Туристи, за които се надяваме, че са видели рекламата ни по Евронюз и идват в страната ни не заради алкохола и проститутките, а заради древната история, традицията и културата. Да имаме и едното, и другото, ама трите последните неща не можем да ви ги покажем, защото останаха под паветата.

Точка за всеобщото оглупяване

Сигурен съм, че ще се намерят много доводи, че портата и крепостната стена на Одесос от византийския период на града е нямало как да останат на показ. Едни ще казват, че експонирането им е щяло да бъде прекалено скъпо, други – че находките всъщност не са били чак толкова ценни за науката. Не съм историк и археолог, но пък съм варненец и съм горд, че на мястото, на което живеем днес, е имало цивилизация от времето, когато Париж е бил само едно блато, а Рим – няколко безлюдни баира. Естествено, въпросните находки не са толкова стари, но са свидетелство, че наследството на Варна, което започва с най-старото златно съкровище в света, продължава на практика във всяка епоха след това. Има ли по-добър начин да обясниш на един турист на колко специално място се намира, освен да му го покажеш нагледно? Едва ли.

Но всъщност на повечето варненци май изобщо не им пука. Те си искат центъра, по който да си разхождат модните дрешки и обувчици от кафе на кафе. Камънаци, порти, делви – на кого му пука?! Явно на никого. Закопаването на находките във варненския център е победа за безхаберието, което се е възцарило в обществото, на плиткоумната представа, че всичко започва от нас. Срамно е, че властта – местната и централната – си затварят очите пред този проблем. Срамно, но пък обяснимо – простите хора, които не си задават въпроси или се примиряват с това, че и да ги зададат, никой няма да им отговори, се управляват по-лесно.

Оптимистичен сценарий за ексхумация

Много е вероятно някой да се обиди или разсърди на подобни коментари. Но съм убеден, че има много варненци, които смятат, че находки от миналото на града ни не бива да се погребват толкова лесно. Проблемите на града ни обаче са много и ни се налага да ги степенуваме. В този случай, колкото и да е тъжно, археологията минава на по-заден план по важност. Дали това трябва да е така, е твърде дълга и сложна тема. Вярно е също, че не за първи път интересни древни находки остават под земята заради по-актуални интереси. В Гръцката махала на Варна има доста нови жилищни сгради, под които има находки, които да накарат всеки да ахне.

Все пак, византийската порта на Одесос може и да не остане скрита завинаги. Има няколко сценария за това, които можете да приемете или с усмивка, или на сериозно.

Да речем например, че паветата и в тази част на новия пешеходен център станат криви като онези от миналата година, които между другото, все още се пренареждат тук-там. Може би на  някой ще му просветне, че ако разкопае отново древните руини, ще си спестим няколко десетки квадратни метра срам. Така де, каменната зидария от преди петнайсетина века не може да увредиш без инструменти, а новите павенца на места се вадят с два пръста, помните ли?

Друг вариант е да се намери някоя „страхотна“ фирма, специализирана в съхранение на историческото ни наследство. И понеже няма кой друг да го направи като хората, кметът Портних и хората му набързо да й възложат, по възможност без конкурс, една една спешна поръчка за няколко милиона, защо не и платени от държавата. Не ви се вярва, би било груба и  прекалено очевидна далавера. Хайде да не припомняме как станаха нещата със Спортна зала.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Варна (преди 8 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
просто този е черешката на тортата на простотията но какъвто народа такъв и премиера 
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
6
1
Варна (преди 8 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
В България върви умишлен процес на затъпяване и обезбългаряване на нацията. Идеята да ви манипулират лесно с магнолии и анцузи самсунг
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама