Индонезия става наш партньор в областта на рибарството и аквакултурите
Голяма част от консумацията на риба и рибни продукти в страната е внос от чужди страни. Това ще се промени, защото България и Индонезия планират двустранно сътрудничество в областта на рибарството и аквакултурите. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов по време на работна среща в Джакарта с проф. инж. Р. Шариф Виджая, генерален секретар на Министерството на морските въпроси и рибарството на Индонезия. Информацията предоставиха от МЗХ.
„Имаме желанието и сме готови на партньорство с Индонезия в областта на търговията с риба и рибни продукти“,коментира зам.-министърът.
По време на срещата зам.-министър Абазовпредложи да бъде създадена работна група, която да отвори вратите на бизнеса между двете страни в сектор рибарство.
"Индонезия има огромен потенциал в областта на рибарството и аквакултурите. Страната произвежда годишно 6 млн. тона риба и 7 млн. тона аквакултури", допълни от своя странапроф. Виджая като заяви, че Индонезия е втората страна в света по улов на риба и производство на аквакултури и заема първо място по улов на риба тон.
Създаването на българо-индонезийски предприятия за преработка на риба и рибни продукти, както и взаимодействието в областта на науката и изследванията в тази област са другите сфери, в които двете страни могат да си сътрудничат успешно, съобщават от Министерството на земеделието и храните.
Зам.-министър Абазов припомни, че контактите и доброто сътрудничество между двете страни датират отдавна. Заместник-министърът увери индонезийския си колега, че като съпредседател на Смесената комисия за икономическо сътрудничество между двете страни и в предишния мандат взаимодействието между двете страни излиза извън земеделието и вече се дискутират възможностите за сътрудничество в областта на енергетиката, туризма, младежта, спорта и културата.
По време на срещата беше обсъден и въпросът за организиране на контейнерни превози, които да транспортират директно риба и рибни продукти до българските черноморски пристанища, допълват от МЗХ.