Инфаркт покоси 32-годишен сириец в София

21.11.2013 / 21:34 0

Инфаркт е покосил 32-годишния сириец в бежанския лагер "Военна рампа" в столицата, сочи първото заключение на лекарите от екипа на "Спешна помощ" при Военномедицинска академия.

Смъртта на младия баща на три деца предизвика вчера силно напрежение у чужденците, което прерасна в двучасов протест срещу бавното обработване на документите им за статут на бежанци, пише "24 часа".

100-тина мъже и жени излезли с викове от двора на лагера и блокирали кръстовището на метри от сградата към 11 ч, разказаха очевидци. Наложила се намеса на жандармерия и полиция за потушаване на страстите. При появата на униформените няколко от чужденците започнали да хвърлят камъни. В сблъсъка, продължил по-малко от минута, един от полицаите бил ударен с камък по главата. Той е приет в болница с комоцио, казаха от СДВР.

Към 9,45 ч вчера мъжът от сирийския град Камишли Амер Омар се строполил на вътрешните стълби към изхода на сградата.

"Стана на метър зад гърба ми. Моментално се обадих на Спешна помощ", разказа комендантът на лагера Пепи Джуренов пред "24 часа".

Половин час по-рано Омар го потърсил и с жестове му обяснил, че има болки в областта на рамото. Джуренов го отвел до таблото, на което на три езика, включително и на арабски, е изписан графикът на доброволните екипи от "Лекари без граници", според който на следващия ден щяло да има прегледи.

"Медиците идват и преглеждат бежанците на доброволен принцип. Друг лекар в лагера няма", обясни комендантът. По думите му линейката пристигнала сравнително бързо - за 20-25 минути, но докторите само констатирали смъртта.

Той дошъл от Харманли със съпругата си и трите им деца на 2, 4 и 10 г. в лагера преди 4 дни. Разказал с помощта на преводач, че българин, който се представил за адвокат, му обещал квартира в София срещу солидна сума пари. След като получил хонорара си, "адвокатът" натоварил сирийците в колата си, докарал ги в столицата и ги зарязал на автобусна спирка. Семейството дълго се лутало, преди да открие бежанския лагер.
"Отказах да ги приема.

При капацитет за 300 души в момента тук живеят 850", обясни Джуренов. Омар обаче обърнал контейнер за боклук в знак на протест и настоявал за подслон. Накрая комендантът наредил да се опразни единственото помещение, използвано за склад, за да настани семейството. Наложило се новодошлите да спят без одеяла и чаршафи, тъй като нямало налични.

Сънародници на Омар заявиха вчера, че той е починал от измръзване, тъй като на няколко пъти се оплаквал през нощта, че му е студено. Никой обаче от тях не дал на семейството от одеялата, които ползват за паравани.
Сирийската общност е поела ангажимент да се погрижи за вдовицата и трите деца, научи "24 часа".


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама