Инспекцията по труда ще гледа под лупа рисковите фирми

26.01.2015 / 18:41 3

Контролът върху рисковите производства и борбата със сивата икономика остават приоритет в дейността на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) и през тази година, съобщава iNews.bg.

От ведомството отбелязват, че ще продължават да реагират на всеки получен сигнал за нередности. Когато той съдържа информация за нарушения на трудовото законодателство, ще се извършват и проверки, независимо дали сигналът е подаден анонимно или от хора без правен интерес - например с прекратени трудови договори, обясняват от агенцията. 

От ведомството припомнят, че през миналата година са били организирани три извънредни кампании, а предприятията за подземен добив са били проверени за готовността да реагират на опасност от наводнения.

Заради зачестили тежки трудови злополуки имаше инспекционна кампания в строителството. Извънредни проверки бяха извършени и във всички предприятия за производство на взривни вещества и боеприпаси след серията инциденти, а през 2015 г. те ще бъдат проверявани на всеки шест месеца вместо на дванайсет, допълват от ГИТ.  Инспекцията ще продължи да осъществява периодичен контрол на 3, на 6 и на 12 месеца във всички предприятия с рискови производства и дейности - подземен добив, кариери, металургични предприятия и т.н.

Предвижда се засилен контрол да има в предприятията, в които според резултатите от контролната дейност през 2014 г. има повишен трудов травматизъм. Планирано е спазването на изискванията за осигуряване на здраве и безопасност при извършване на строително-монтажни работи да бъде сред приоритетите в контролната дейност на агенцията.

С цел противодействие и превенция на сивата икономика в малките и средни предприятия ще бъде засилен контролът за установяване на нарушения, свързани с полагане на труд без  сключен трудов договор, изплащане на възнаграждения над официално договорените, продължителността и разпределението на работното време, междудневните и междуседмичните почивки.

От агенцията отчитат, че според извършения анализ тези предприятия са най-рискови по отношение на този вид нарушения.

ГИТ ще продължи да следи и за изплащането на забавени възнаграждения. Само за една година след намесата на инспекторите по труда са изплатени над 49 млн. лв. забавени възнаграждения, а от 2009 г. досега те са над 275 млн. лв, информират от трудовата инспекция. 

Сред приоритетите в контролната дейност за тази година ще бъде и законосъобразното наемане на чуждестранни граждани на територията на България, информира БТА. Ще се обърне специално внимание на спазването на разпоредбите, свързани с командированите работници от страни от ЕС в България, както и на български граждани в ЕС. 

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама