Искаме от Гърция плащаницата на Самуил
България се опитва да върне от Гърция в родината тленните останки на цар Самуил, както и единствената запазена вещ на владетеля - части от неговата плащаница, пише „Преса”. Поводът за мащабната инициатива е 1000-годишнината от смъртта на царя, а с мисията ръка за ръка са се заели учени и дипломати.
Исканията на българската страна са били официално връчени преди месеци от бившия министър на външните работи Кристиан Вигенин на гръцкия посланик у нас Димостенис Стоидис. До момента обаче официален отговор няма.
Натоварените с преговори висши дипломати са пестеливи в коментарите си за ефективността на преговорите заради деликатните отношения по темата с южната ни съседка. Сред преговарящите е и посланикът ни в Рим. На Марин Райков е възложена задачата да направи необходимите сондажи с гръцкия си колега в италианската столица, така че гръцката държава да се съгласи да ни предостави златотъканата плащаница.
Официално писмо по казуса до външния министър Даниел Митов вече е изпратил и директорът на Националния археологически музей доц. Людмил Вагалински.
Историците не крият тревогата за честванията. Въпреки че почетните събития са предвидени за дните около 6 октомври, мълчанието на гръцката страна поставя под въпрос подготвената от България тържествена програма. Молбите ни към южната съседка са включвали освен връщането на тленните останки и плащаницата, на патриарх Неофит да бъде разрешено да отслужи заупокойна литургия на гроба на Самуил, който се намира на остров Св. Ахил в Малкото преспанско езеро.
Очаква се премиерът Георги Близнашки да приеме председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров. С решение на Министерския съвет именно министър-председателят стои начело на инициативния комитет за честванията на Самуил. Негови заместници са министърът на културата и шефът на БАН. Поради рокадите в изпълнителната власт обаче подготовката на тържествата е замразена, а историците и археолозите са в патова ситуация.
Плащаницата е единствената запазена лична вещ на цар Самуил и се съхранява в Музея за византийска култура в Солун. Според експертите е възможно да се преговаря за нейната замяна с пазени у нас паметници на византийската история и култура. Готови сме, например, да върнем на съседите тленни останки на древни гръцки висши воини, открити у нас.
Директорът на солунския музей е дал зелена светлина да ни се предоставят ценните артефакти, но няма как да го направи без разрешението на тамошните власти. Ако не бъде постигнато съгласие за преместването на плащаницата в български музей, тя би могла да ни бъде предоставена временно - за наближаващото отбелязване на 1000 години от смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.).
Български историци неведнъж са настоявали у нас да бъдат пренесени и тленните останки на забележителния владетел, най-малкото временно - за поклонение. Най-оживено идеята се обсъжда от миналата есен насам във връзка с 1000-годишнината от драматичната битка при Беласица.