Испанец измъчи Гришо на старта в Маями

22.03.2014 / 00:11 1

Мнозина очакваха лесен двубой за Григор Димитров в сблъсъка му с Алберт Монтанес от втори кръг на Мастърса в Маями, но в действителност се получи здрава битка, а известният със слабото си представяне на твърди кортове испанец изнесе много силен мач и Гришо трябваше да се бори с всички сили, за да не допусне ранна загуба. В крайна сметка Григор успя и измъкна победата след 6-1 6-7(5) 6-3.

Началото на двубоя не предвещаваше подобно развитие и премина изцяло под контрола на българина - след колебив старт и леко пасивна игра, Гришо се оказа изправен пред два брейкбола. Това бе и моментът, в който светна "червената лампичка" за хасковлията и последва бързо повишаване на нивото му на игра, което пък доведе до тотална доминация на първата ни ракета.

Димитров не само, че отрази тези два брейкбола при резултат 1-1 гейма, ами последва серия от впечатляващи форхенд и бекхенд уинъри, страхотна защита, мощни сервиси и като цяло отлична игра, довела до общо пет поредни гейма и сет, спечелен след само 26 минути игра.

Във втория битката бе значително по-сериозна, резултатът вървеше гейм за гейм, а сервиращите печелиха без проблеми своите подавания. Логичното се случи и се стигна до тайбрек, започнал със страхотна защита на Гришо, донесла му и минипробив, но Монтанес не само успя да го върне, ами след смел и агресивен тенис достигна до нов, а при 6-5 се възползва от втория си сетбол.

Началото на третата част предложи нова порция оспорвана игра, а Монтанес блесна с няколко ефектни изпълнения, но при резултат 2-1 Григор все пак успя да пречупи испанеца и да стигне до този толкова ценен пробив. Веднъж повел отново в резултата, Гришо продължи да поддържа едно високо ниво, особено в своите сервис геймове, в които не даваше шансове на противника си дори да си помисли за връщането на пробива, а при 5-3 отново не трепна, приключвайки мача с мощен ас.

По този начин Гришо за трета поредна година се класира за трети кръг в Маями и защити спечелените през миналия сезон 45 точки. През 2012 г. именно в трети кръг на този турнир хасковлията записа първата си победа над тенисист от Топ 10, отстранявайки тогавашния №7 Томаш Бердих, но на осминафиналите отстъпи на №9 по това време Янко Типсаревич. През миналия сезон Гришо отново достигна до трети кръг, но там бе спрян от Анди Мъри, а сега противникът му в тази фаза на турнира ще се определи от сблъсъка между играещите в момента Нишикори и Матошевич.

Мастърсът в Маями може да се окаже поредният турнир, след който Гришо ще отбележи рекордно класиране. Към днешна дата 22-годишният българин заема 14-о място в "ранглистата на живо", но плътно зад него са Хаас, Робредо и Андерсън, които също имат добри шансове за тази позиция. На практика турнирът ще се превърне и в малка битка между тази група тенисисти относно класирането им в ранглистата, а при сериозен пробив в Маями на някой от тях, може и да измести настоящия №13 Фонини, който има аванс пред Гришо и компания в рамките на 150-200 точки.

Двубоят между Димитров и Монтанес продължи точно 100 минути, а впечатление направи изключителния начин, по който българинът сервира - нито един пробив за тези три сета, 96% спечелени точки при вкаран първи сервис и отлична игра на мрежта, донесла му успеха в 10 от общо 12 излизания.