Италия има 12 седмици и $100 млн., за да спаси античния град Помпей

12.10.2015 / 01:17 0

фото: Уикипедия

 

В Италия тече усилена работа по възстановяването на античния римски град Помпей. Въпреки че градчето е вечно, реставраторите бързат - и то не за какво да е, а да похарчат пари.

През следващите 12 седмици те трябва да изразходят почти 100 милиона долара. Това е около пет пъти повече от сумата, която са похарчили през последните три години. В противен случай рискуват да изгубят средствата, предоставени от Европейския съюз, разказва Bloomberg.

Борбата за запазване на древния римски град поднася уроци на италианския министър-председател Матео Ренци, докато подготвя нещо, което правителството нарича „новия план Маршал" за над 79 млрд. долара, които да бъдат вложени в депресирания юг, който отдавна изостава от северните области в четвъртата по големина икономика в Европа.

Проблемът е, че в Италия публичните средства рядко се изразходват ефективно. Европейската комисия твърди, че е отпуснала 28 млрд. евро за подпомагане на икономическото развитие на страната от 2007 г. до 2013 г. Въпреки това, комисията е изплатила едва 76% от финансовите средства за Италия, тъй като проектите или никога не били изготвяни, или не успели да бъдат завършени в определения срок.

Идеален пример е именно Помпей. През 2012 г. комисията и италианският кабинет заделиха 105 милиона евро за реставрация след поредица от мащабни проблеми като срутването на Domus Gladiatoria - физкултурен салон за гладиатори.

Условието обаче е парите да бъдат похарчени до този декември, а към този момент са изплатени само 17 млн. евро. Държавната агенция, която отговаря за възстановителните дейности, се надява усвоените средства да стигнат до 50 млн. евро до края на годината.

„Опитваме се да компенсираме изгубеното време. Целта е да запазим най-уязвимите сгради и да съставим карта за бъдещата работа", заяви Джовани Нистри, който управлява Great Pompeii Project - държавната агенция, която следи дали средствата се харчат бързо и както трябва.

Нистри обясни, че налага по думите му „почти експериментални" правила, за да ускори и контролира изразходването на парите: участниците в търга биват проверявани за връзки с мафията и други криминални групировки, победителите трябва да открият банкова сметка, посветена само на договора, и да правят всички плащания само през банкови трансфери, а видеокамери наглеждат обектите, включени в проекта, за да предотвратят подизпълнение на работата от опетнени фирми.

Изглежда мерките работят най-вече заради по-насоченото внимание и по-силно оказвания натиск към Помпей, тъй като градът е със статут на световно културно наследство.

Възможно е Помпей да спечели поне частично отлагане на крайния срок. Представител на Европейската комисия заяви, че е вероятно финансирането за някои проекти в Помпей да продължи и след декември. Джовани Нистри очаква да получи допълнителни 12 или 18 месеца.

Сред най-амбициозните инициативи е тригодишен проект за запазване на тревиста площ от магазини, къщи и други сгради, които никога не са били разкопавани от археолозите.

Други проекти включват картографиране на състоянието и стабилността на постройките в града, укрепване на най-крехките стени, повишаване на охраната чрез камери за видеонаблюдение и подобряване на достъпа за хора с увреждания.

„Говорим за 44 хектара останки. Важното е да знаем къде са проблемите и тогава можем да се намесим", заключи Нистри.

 

money.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама