Иван Портних: Опасността не е преминала, нивото на подпочвените води е високо

22.06.2014 / 16:42 10

Все още не е преминала опасността от наводнения в квартал „Аспарухово”, алармира кметът на Варна Иван Портних. Пред Дарик той заяви:

„Лошото е, че нивото на подпочвените води е високо. Тече вода от много скатове. Има локални свлачища, които много бързо трябва да бъдат обследвани, защото има къщи и под тях, и над тях. При това ниво на подпочвените води е много опасно и обективно погледнато опасността още не е преминала”.

„Написано е писмо до премиера с молба да бъдем подкрепени с експерти - геозащита и други структури. Трябва да се направят много бързо сондажи във всичките тези по-локализирани свлачища, за да се прецени дали са тръгнали нови свлачищни процеси и колко мащабни са те. Ако е необходимо, да се евакуират хората, които живеят в непосредствена близост до тези места”.

Има проекти за деретата още от 80-те години, но няма финансиране

Двата проекта, които са изготвени за двата водосбора ( двете дерета) още през 80-те години, са били актуализирани през 2006 г., стана ясно от думите на Портних. Неколкократно е било търсено финансиране, но такова не е получено, както и за други свлачища в района на Варна. На практика обаче проектите са готови, трябва бърза актуализация спрямо ситуацията в момента, експертиза и финансиране.

Налага се принудителна евакуация

Има къщи с видимо повредена структура, каза още кметът. „Тези сгради са опасни, но хората не желаят да напуснат домовете си. Затова ще се наложи принудителна евакуация, за която вече са разписани заповеди, ще търсим и съдействие на полицията в тази посока”.

Причината за бедствието

Причината за потопа е ясна, заяви Иван Портних. „Изключително обилен валеж, буквално небето се отвори, при това в продължение на часове. Естествено, че има и субективни причини. Най-вероятно и незаконни постройки, изсичане на дърветата. Трябва да се има предвид обаче, че от едната страна, в едното дере, биха могли да се изтъкват и такива причини, но от другата страна - по ул. „Моряшка” течеше не по-малка приливна вълна - над 2 м, а в действителност там няма нито дере, нито незаконни постройки”.

Не политически престрелки, а ЗОВ ЗА ПОМОЩ в нощта на трагедията.

„Така се получи, че изглежда, че е имало някакви такива „престрелки”, както ги наричате вие в медиите. Но не става въпрос изобщо нито за противопоставяне, нито за прехвърляне на отговорност, нито каквото и да било. Просто в онзи момент, в първия момент, когато беше наистина ад, това беше по-скоро зов за помощ. Всеки да реагира, когато наистина беше много тежко, с каквото може, с оглед да се минимизират щетите и да се окаже незабавно помощ  на населението. Благодаря на всички, които се отзоваха!”

Има ли други рискови райони във Варна?

„За съжаление, това е с години трупан процес. Голяма част от постройките, включително и тук, нямат статут, защото още през 60-те години с решение на тогавашния Общински градски съвет, хората, които са премествани във връзка със строителството на язовира, им е казвано: „Ето, тука стройте”, но документи няма, книжа няма, статут няма. Това, което направихме, на практика е, че в ОУП тези територии бяха включени в строителните граници. Впоследствие започна изготвяне на ПУП-ове за тези територии, за да се урегулират, а незаконните постройки да бъдат премахнати. Аналогична е ситуацията в много райони на града, мерки не са предприемани с десетилетия. Ситуацията е ясна, но тук става дума за огромен ресурс, защото тук са засегнати стотици, да не кажа и хиляди семейства, на които къщите им би следвало да бъдат събаряни, а те трябва да имат алтернатива”.

Помощ отвсякъде

„Работи се активно във всички райони на Аспарухово. Разпределени са доброволците, разпределена е техниката. От днес се включиха от Флота, от Морско училище, пожарникарите от Академията...”

Две са задачите според кмета: Разчистване на инфраструктурата и помощ за хората да разчистят домовете си от кал, тиня и всичко, което им е причинила стихията.
„От днес започва миене на основните артерии, за да се свали запрашаемостта, защото и това вече е проблем. Веднага след това започва и дезинфекция и пръскане срещу комари. Дезинфекция в обществените сгради, училища и детски градини, за да се възстанови и там нормалният режим.”

Благодарност за всички

Към стотиците, дори над 1000 доброволци от близо и далеч, към бизнеса за техническото обезпечаване и логистична подкрепа,  към Червения кръст, към организаторите на дарителските кампании, към всички, които са съпричастни.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама