Из старата Турска махала: Д-р Головина дарява къщата си на общината

14.10.2013 / 08:21 1

До 2010 г. на № 14 на ул. "Цар Симеон" се намираше къщата на д-р Анастасия Головина. Тя е построена през 1894 г. от нея, когато е главен лекар на града. Къщата е забележителна с жеста на д-р Головина, която през 1928 г. я подарява на общината. Използвана е от Дружеството за закрила на децата. От 1929 г. в нея работи първата Детска консултация, а през 1942 г. там се настанява детската ясла „Майчина утеха”. Дълги години партерът се използваше като детска кухня. Разрушена е за построяване на нова детска градина.

Д-р Анастасия Головина е изключителна жена, със сложна житейска съдба и допринесла много за здравеопазването в града. Родена е в Кишинев на 1.ХІ.1855 г. в семейство на преселници от Калофер. Завършва френски колеж в града, а след това курсове по машинопис и става стенограф в Кишиневското земство. Събира средства и заминава за Цюрих, където записва медицина. Заради участие в нелегални кръжоци е екстрадирана от Швейцария. По-късно продължава образованието си в Париж. Защитава докторска дисертация на тема „Хистологично проучване строежа на артериите”. Тя е първата българска лекарка, завършила образованието си с докторат. През 1879 г. започва работа във Велико Търново. Тук се запознава с руския кореспондент Александър Головин и се омъжва за него. Преместват се в София и работи в политическия отдел на руското консулство и едновременно е лекар в Първа девическа гимназия и ординатор в Александровска болница. От 1887 г. работи във варненската Държавна болница. През 1888 г. става главен общински лекар. Превежда много трудове и статии. Публикува статии в местния вестник и сътрудничи в международни медицински списания. В Държавната болница работи до 1901 г., след което продължава частна практика до 1919 г. Освен че дарява на общината къщата, открива дарителски фонд от 10 000 лв. за Мъжката гимназия и 10 000 лв. за селото на мъжа си Белизерке в Русия. Умира на 5.ІІІ.1933 г.

На "Цар Симеон" 17 е къщата на Анка Радева. Тя е проектирана от арх. Дабко Дабков през 1909 г. Изградена е на скосен ъгъл в партер и два етажа. Фасадите са разчленени от баластри голям ред. На ъгъла е изграден еркер, който завършва със закрита тераса. Украсата е скромна, изявена в подпрозоречните полета. Впечатлява наддадената дървена стряха. В тази къща по-важни са нейните обитатели.

Анка Радева с бащина фамилия Георгиевич е сестра на Никола и Сава Георгиевич и майка на инж. Георги Бърнев.

 

Инж. Бърнев е известен варненски специалист и общественик. Роден е на 13.ІІ.1875 г. в Цариград. През 1880 г. семейството се премества във Варна. През 1893 г. завършва Висшето техническо училище за мостове и шосета в Париж. По време на следването си е хорист в Парижката опера. Завършва образованието си през 1900 г. и започва да работи като инженер в общината.

Инж. Бърнев е един от инициаторите за създаване на Комитета на българското възраждане и автор на Алеята на Възраждането в Морската градина. През 1908 г. проектира сградата на Окръжното инженерство на бул. ”Съборни” 58. През същата година е съучредител на Варненската техническа дружба (БИАД). Участва във войните. Носител на Ордени за храброст V ст. - І и ІІ клас, и Орден за военни заслуги V ст. Заедно с паркостроителя Антон Новак е инициатор за изграждане на известната Станчова алея. Проявява благотворителност. Инж. Бърнев е бил висок, с достолепна аристократична осанка. Винаги се обличал с фрак, цилиндър и бастун в ръка и вдъхвал уважение и респект. Умира през 1961 г.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама